W czwartek - 26.09.2024 r. - klasy 6b, 6d, 6e oraz 7a odwiedziły Sportowe Ranczo Archery w Rozalinie. Wyjazd umożliwili im rodzice oraz wychowawcy, tj.: p. Małgorzata Szumilas, p. Ewa Czuba, p. Katarzyna Kołodziejczyk-Wincewicz, p. Ilona Wojtkowiak-Ślepecka oraz p. Marta Górecka i p. Kinga Łaszkiewicz. Dzieci spędziły czas bardzo aktywnie, korzystając ze sportowych atrakcji takich jak: tor gogartowy, eurobungee, gra terenowa jajko, gra strategiczna Archery. Zajęcia były prowadzone przez animatorów w formie zabaw i gier, które sprzyjają wzajemnemu poznaniu, otwarciu się na nowe doznania, ćwiczą zdolność lepszego kojarzenia oraz pamięć, a przede wszystkim służą integracji. Po aktywności sportowej uczniowie zjedli pyszną zupę pomidorową oraz kiełbaski z grilla. Pogoda nam dopisała, a uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wspaniałych wrażeń. [M.Sz.], [E.C.], [K.W.], [I.W.], [M.G.], [K.Ł.]
Klasa 6b, 6d, 6e i 7a na wycieczce w Rozalinie
- 44
Konkursy kuratoryjne przedmiotowe 2024/2025
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty (MKO).
W roku szkolnym 2024/2025 MKO organizuje konkursy z następujących przedmiotów: język angielski, język niemiecki, język polski, historia, fizyka, chemia, geografia, matematyka, biologia.
Etap szkolny konkursów przedmiotowych odbędzie się w dniach: 8-23 października 2024 r.
Dogoterapia w klasach IIE, III E
- 2
Dnia 16 września 2024 roku w szkole odbyły się zajęcia z dogoterapii dla uczniów klasy II E i III E. Spotkanie z pieskami było okazją do relaksacji, wyciszenia, a także do okazywania i nazywania emocji. W czasie zajęć uczniowie zobaczyli jak psy cierpliwie wysłuchiwały wydawanych im poleceń. Wszyscy uczniowie dobrze bawili się na zajęciach. [A.B]
Wizyta pracowików Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz przedstawicieli firmy Moje Bambino
- 9
Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywieniu kręgosłupa. W dniu 1 października nasza szkołę odwiedzili pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz przedstawiciele firmy Moje Bambino, którzy przeprowadzili z uczniami klas 1-3 warsztaty z zakresu wad postawy. Podczas zajęć dzieci cenne rady i wskazówki na temat tego jak nosić i pakować tornister oraz jak ciężki może być plecak ucznia w odniesieniu do jego masy ciała.Serdecznie dziękujemy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie oraz przedstawicielom firmy Moje Bambino za cenne wskazówki i rady. Na pewno wejdą naszym uczniom na zdrowie!
Międzyszkolne zawody w sztafetowych biegach przełajowych
- 2
W dniu 23.09 odbyły sie zawody Międzyszkolne w biegach przełajowych sztafetowych. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie z klas 5-6 chłopcy i dziewczęta w kategori dzieci i klasy 7-8 w kategorii młodzież. Nasi uczniowie dali z siebie wszystko, sprawdzili swoją forme na tle innych szkół Pruszkowskich. Najlepiej zaprezentowali się chłopcy z klas 7-8 na dystansie 1000m uplasowalj się na V pozycji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. [A.Z.]
Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" w naszej szkole
20 września mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w naszej szkole Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” – jedną z najważniejszych ikon polskiej kultury ludowej i narodowej. Wizyta tego wyjątkowego zespołu miała dla nas szczególne znaczenie, ponieważ jego założycielka, Mira Zimińska-Sygietyńska, jest patronką naszej szkoły.
Podczas koncertu uczniowie mogli przenieść się w świat pięknych, tradycyjnych pieśni patriotycznych i ludowych, przeplatanych barwnymi opowieściami Kierownika Zespołu, pana Mirosława Ziomka. Całość dopełniały zachwycające, kolorowe stroje oraz wyjątkowa muzyka grana na żywo pod batutą dyrygenta oraz Dyrektora Zespołu, pana Jacka Bonieckiego.
Z zaproszenia do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu skorzystał również Prezydent Miasta Pruszkowa, pan Piotr Bąk, a także dyrektorzy pruszkowskich szkół, którzy wspólnie z nami mieli okazję podziwiać wspaniałe występy artystów.
Dla wielu uczniów był to pierwszy udział w koncercie na żywo, co wywołało ogromne emocje i pozostawiło niezapomniane wrażenia. Było to spotkanie z kulturą na najwyższym poziomie, które na długo zapisze się w pamięci naszej społeczności szkolnej.
46
Sprzątanie Świata 2024 - już w ten weekend
Z okazji 3️⃣1️⃣ tegorocznej ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem „NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI", która promuje idee nie śmiecenia w naturze. Miasto Pruszków organizuje bezpłatną wymianę używanych ubrań, książek i zabawek na parkingu Urzędu Miasta w dniach:
- piątek - 20 września w godzinach 14 – 18
- sobota - 21 września w godzinach 11 – 16
W związku z powyższym serdecznie zapraszamy do udziału. Więcej informacji na stronie https://www.pruszkow.pl/aktualnosci-srodowisko/sprzatanie-swiata-2024-w-pruszkowie/
Klasa 4a - integracja w "Fikołkach"
- 21
Klasa 4a wybrała się na początku roku szkolnego do „Fikołków” w Nowej Stacji, żeby trochę się odprężyć i zmniejszyć napięcie towarzyszące rozpoczęciu nowego etapu edukacji.
Na miejscu dobrze się bawiliśmy, ale przy okazji zabawy nabyliśmy kilka nowych umiejętności. Zrobiliśmy samodzielnie worki na strój na WF. Będziemy z nich korzystać przez cały rok, więc bardzo ważne było wykazanie się kreatywnością i pomalowanie worka w taki sposób, aby odróżniał się od innych. Pracowaliśmy w skupieniu. Każdy ruch pędzlem musiał być przemyślany, ponieważ farby, których używaliśmy, były niezmywalne. Malowanie wymagało dużej precyzji i umiejętności planowania. Później wspinaliśmy się na ściance wspinaczkowej, wykazując się odwagą i samozaparciem. Dzięki dostępności ścianek o różnym stopniu trudności każdy mógł podbudować swoje poczucie własnej wartości i fizycznie przekonać się, że jest całkiem sprawny.
Ćwiczyliśmy wszystkie zmysły i przez wspólną zabawę lepiej zgraliśmy się jako zespół. [M.R.]
Kropki są wśród nas!!!
Co to jest Dzień Kropki? No bo co to w ogóle jest święto na cześć kropki?
To święto, celebruje nie tyle symbol kropki (.) co nieograniczone możliwości, ogromny potencjał, jaki kryje się w zwykłej kropce. Dzień kropki to bowiem święto na cześć kreatywności, artystycznej i nie tylko artystycznej inspiracji i szeroko pojętej fantazji. Krótko mówiąc, to wspaniała i ważna okazja, którą warto uczcić w szkole, co właśnie zrobiły dzieci na zajęciach rewalidacyjnych. [M.S]7
Terapia pedagogiczna
Czym jest? Komu może pomóc? Jakimi zasadami się kieruje?
W bieżącym roku szkolnym do naszego zespołu specjalistów dołączył terapeuta pedagogiczny.
Terapia pedagogiczna, dawniej nazywana reedukacją, to działania mające na celu pomoc dzieciom i młodzieży z różnymi trudnościami w rozwoju i w nauce, np. z trudnościami w uczeniu się czytania i pisania – zarówno w aspekcie techniki, jak i poprawności (np. wolne tempo czytania, brak rozumienia treści, dużo błędów w pisaniu, nieczytelne pismo), a także z trudnościami rozwojowymi, jak zaburzenia funkcji wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych, ruchowych, emocjonalno-motywacyjnych.
Zajęcia odbywają się w grupach 5-osobowych, przy czym program terapeutyczny ustalany jest indywidualnie dla każdego dziecka. Praca odbywa się w oparciu o zasady:- systematyczności, rozumianej jako regularny udział w zajęciach oraz ćwiczenia w domu,
- współpracy pomiędzy terapeutą, uczniem, rodzicami i nauczycielami,
- kontroli postępów - terapeuta dokonuje diagnozy pedagogicznej na wstępie oraz w trakcie i na koniec procesu terapeutycznego.
Aby oczekiwać dobrych efektów, konieczne jest zaangażowanie rodziców - w kontrolowanie obecności dziecka na zajęciach, nadzór nad zadaniami do wykonania w domu (krótko, lecz codziennie) oraz wdrażanie wskazówek do postępowania poza szkołą, np. diagnozy specjalistycznej, jak lekarska, fizjoterapeutyczna, ortoptyczna itp.
Aneta Dyrda – pedagog, terapeuta i diagnosta pedagogiczny, trener umiejętności poznawczych i psychospołecznych, trener warsztatu psychologicznego, z 19-letnim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą.
Klasa 2a - Dzień Kropki
- 1
W kl. IIa Dzień Kropki minął na nauce poprzez zabawę z Kropką. Uczniowie stworzyli grę logiczną " Cztery w rzędzie ", wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem kropek i prostych linii, jak również śpiewali piosenkę pt. "Kropka", poznając historię tego Dnia. To był mile spędzony czas. [A.M.]
Klasa 3c - Wycieczka do labiryntu
We wtorek, 10 września, klasa 3c wybrała się na wycieczkę autokarową do labiryntu w
Milanówku. Była to nagroda za wygraną w konkursie na Facebooku.
Jest to jedyny labirynt w promieniu 400 km od Warszawy. Na dzieci czekały zadania do
wykonania. Największą popularnością cieszyła się zabawa w berka. Mimo lekkiego deszczu wszyscy bawili się wspaniale i zadowoleni wrócili do szkoły. [A.M]
UWAGA !!!
Prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą szczepień znajdującą się w załącznikach poniżej: GIS__pismo_przekazujace_materialy_do_programu_szczepien_HPV.pdf HPV-_infograf_2536316_2934073.pdf Przewodnik_dla_rodzicow_i_lekarzy_-_Jak_rozmawiac_z_nastolatkami_o_szczepieniu_przeciw_HPV_25363.pdf Przewodnik_po_szczepieniach_przeciw_HPV_dla_rodzicow_nastolatkow_2536313_2934070.pdf Wzor_deklaracja_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w_szkole_(.docx Wzor_oswiadczenie_i_zgoda_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczaca_szczepienia_przeciw_HPV_w.doc Zal._do_Zalecen_MZ_dot._realizacji_szczepien_p._HPV_w_szkolach_1.09.2024_2536310_2934067.docx
Przesiewowe badania logopedyczne w klasach pierwszych oraz oddziale przedszkolnym
Drodzy Rodzice we wrześniu w naszej szkole będą przeprowadzane przesiewowe badania logopedyczne w klasach pierwszych oraz oddziale przedszkolnym.
Czym są przesiewowe badania logopedyczne?
Przesiewowe badanie logopedyczne jest to szybka i orientacyjna ocena mowy dziecka – sprawdzamy czy mowa rozwija się prawidłowo, czy też może występują jakieś opóźnienia lub zaburzenia, które powinny być zbadane w dokładnym badaniu logopedycznym. Celem badania przesiewowego jest więc wyselekcjonowanie dzieci, u których mowa nie rozwija się prawidłowo, aby umożliwić im podjęcie terapii logopedycznej na jak najwcześniejszym etapie i tym samym zapobiec utrwaleniu się nieprawidłowych nawyków, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Możemy zatem powiedzieć, że przesiewowe badania logopedyczne są bardzo ważnym elementem profilaktyki logopedycznej.
Iwona Witak
Piknik integracyjny w klasie 3c
W środę, 4 września, uczniowie klasy IIIc wybrali się na piknik klasowy. Wszyscy świetnie
przygotowali się do wspólnej zabawy, każdy przyniósł koc, gry planszowe i drobną przekąskę.
Korzystając jeszcze z pięknej pogody udało nam się miło spędzić wspólnie czas. Była to doskonała
okazja do wzmocnienia więzi koleżeńskich, rozmowy, spontanicznych zabaw oraz gier. To był
wspaniały poranek i zamierzamy takie wyjścia uczynić naszą tradycją klasową.
[A.M.]
Wakacyjna akcja pocztówkowa w klasie 3c
Wszyscy rodzice na pewno pamiętają czasy, kiedy to podczas podróży do innego miasta
wysyłało się widokówkę z pozdrowieniami. Dzisiaj istnieje wiele nowszych technologii, które z całą
pewnością są wygodniejsze i szybsze. Czy to oznacza jednak, że dawne tradycje zostały całkowicie
utracone? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Uczniowie z klasy 3c podczas wakacji wysyłali do szkoły pocztówki z różnych zakątków Polski
oraz odwiedzanych krajów europejskich. W ten sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nabytą na
lekcjach w szkole. Utrwalały znajomość poprawnego zaadresowania kartek i uczyły się je wysyłać.
Z początkiem roku wszystkie kartki wspólnie przeczytaliśmy. Był to doskonały moment do
podzielenia się swoimi wrażeniami z odbytych podróży z koleżankami i kolegami.
[A.M.]
Klasa 3c na wakacjach z matzoo
Klasa 3c wzięła udział w wakacyjnym projekcie edukacyjnym „Wakacje z Matzoo”, który powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Edukacji Matematycznej. Uczniowie podjęli się wyzwania rozwiązywania jednego zadania matematycznego dziennie. Na każdego czekały 62 zadania do rozwiązania o różnym stopniu trudności. Trzeba było wykazać się pracowitością i systematycznością, ponieważ każde zadanie dostępne było tylko przez jeden dzień. Dzieci, które poprawnie rozwiązały co najmniej 40 zadań otrzymały dyplom z wyróżnieniem.
Projekt miał być przede wszystkim dobrą zabawą i pomóc im w wyrobieniu nawyku systematycznej nauki.
[A.M.]
Rozpoczęcie Roku Szkolnego klas I
- 5
2 września w poniedziałkowy słoneczny poranek społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 rozpoczęła nowy rok szkolny 2023/2024. Obecność Pocztu Sztandarowego i odśpiewany hymn państwowy wprowadziły zebranych w uroczysty nastrój. Pani Dyrektor Elżbieta Żurawiecka powitała zebranych uczniów klas pierwszych, c ponieważ to właśnie dla nich rozpoczęty rok szkolny wiąże się z nowym etapem w młodym życiu. Miłe słowa pełne wsparcia i motywacji popłynęły z ust dyrekcji. Życzymy wszystkim rodzicom i uczniom owocnej współpracy i radości ze zdobywania wiedzy!
POMOC MATERIALNA O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW – STYPENDIA I ZASIŁKI SZKOLNE
W nowym roku szkolnym 2024/2025 uczniowie zamieszkujący teren Gminy Miasto Pruszków, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej będą mogli skorzystać z pomocy w postaci stypendium szkolnego.
Pomoc taka przysługuje:
· uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
· uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne będzie mógł otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600,00 zł netto.
Wnioskodawcy przedstawiają uzyskany dochód rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku tj. z sierpnia 2024 r., a w przypadku utraty dochodów z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Termin składania wniosków o przyznanie stypendium: od 1 do 15 września 2024r.
W przypadku uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej, której organem prowadzącym jest Gmina Miasto Pruszków, wniosek należy złożyć do tej szkoły.
Jeżeli szkoła znajduje się w innej miejscowości, lub której Gmina Miasto Pruszków nie jest organem prowadzącym, to wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta Pruszkowa, ul. Kraszewskiego 14/16, Pruszków.
Formą pomocy materialnej dla ucznia jest także zasiłek szkolny. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej np. z powodu zdarzenia losowego takiego jak śmierć rodziców lub opiekunów prawnych wspólnie zamieszkujących, ciężkiego wypadku ucznia powodującego uszczerbek na zdrowiu, nagłej lub nieuleczalnej choroby ucznia lub rodzica.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2024.750).
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2023.901 ze zm.)Załączniki:
Klauzula_informacyjna.docx
WNIOSEK_STYPENDIUM_SZKOLNE_WED_aktualny_2023.docx
oswidczenie_o_braku_dochodow.docx
Msza Święta
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie