• To od Ciebie zależy czy Twoje dziecko uniknie próchnicy - zadbaj o jego systematyczną profilaktykę!

   • Szanowny Rodzicu/Opiekunie,

    Twoje dziecko dzięki porozumieniu zawartemu ze szkołą jest objęte programem bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej Agenci Uśmiechu. Jeżeli nie wyrażasz zgody uzupełnij formularz sprzeciwu dołączony do wiadomości i dostarcz go do szkoły.

    FORMULARZ SPRZECIWU

    Uczeń biorący udział w programie będzie zaproszony na bezpłatną wizytę do gabinetu, gdzie będzie miał wykonany pełen wachlarz świadczeń profilaktycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia m.in.:

    • badanie lekarskie kontrolne wraz z instruktażem higieny jamy ustnej na modelu – oceniające kondycję zębów dziecka. Sprawdzenie czy zęby rosną prawidłowo, czy jest próchnica oraz czy zęby są prawidłowo czyszczone.
    • lakierowanie wszystkich zębów – pokrycie zębów lakierem z fluorem (fluoryzacja preparatem Fluor Protector). Zabieg ten ma na celu wzmocnienie szkliwa i powoduje, że zęby są mniej podatne na próchnicę. Lakierowanie u dzieci powinno się stosować co 3 miesiące.
    • lakowanie – uszczelnianie bruzd specjalnym, światłoutwardzalnym preparatem zwanym lakiem. Lakowanie zębów powinno się wykonywać maksymalnie do kilku miesięcy od pojawienia się zęba stałego bocznego: trzonowca lub przedtrzonowca w jamie ustnej. Zabieg ten zapobiega powstawaniu próchnicy.
    • usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów - usunięcia osadów za pomocą szczoteczki oraz usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. W przypadku wrażliwych zębów stosujemy znieczulenie w postaci aerozolu z lidokainą.
    • leczenie próchnicy początkowej – początkowe stadium próchnicy (zastosowanie preparatu w postaci żelu – pasta GC Tooth Mousse),
    • leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej ( np. afty, zaczerwienienia, otarcia - Actisoftin),
    • badanie żywotności zębów ( np. po przebytym urazie/upadku w przeszłości) sprawdzenie czy zęby prawidłowo reagują, badanie wykonywane w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości,
    • płukanie   kieszonek   dziąsłowych    roztworem   H202     (woda                            utleniona)        3%               (     działanie przeciwbakteryjne).

    Z tego względu, iż zabiegi profilaktyczne są bezinwazyjne, bezbolesne oraz bezkrwawe nie muszą się Państwo obawiać, że dziecko będzie czuło dyskomfort/ból podczas takiej wizyty.

    Każdego pacjenta chcemy regularnie przyjmować co 3-6 miesięcy by zapobiegać powstawaniu próchnicy.

    Uczeń po wizycie otrzyma formularz dedykowany rodzicom z informacją jakie świadczenia zostały wykonane na wizycie oraz niezbędne informacje dotyczące np. zaleconej konsultacji specjalistycznej, stanu higieny jamy ustnej u dziecka oraz jakie zęby wymagają leczenia.

     

    WAŻNE W celu lepszej dostępności uczniów z innych szkół będzie zorganizowany transport do gabinetu dentystycznego w ramach ‘’wycieczki do stomatologa’’. Firma transportowa oraz wykwalifikowana opiekunka będzie zatrudniona przez nasz podmiot leczniczy. Wyrażając zgodę na udział w programie (czyli nie dostarczając formularza sprzeciwu do szkoły) wyrażają Państwo zgodę na transport.

    Dzieci będą uczęszczać regularnie na wizyty profilaktyczne oraz będą edukowani w zakresie

    zdrowia i higieny jamy ustnej.

     GABINET DENTYSTYCZNY MIEŚCI SIĘ W BUDYNKU

     Szkoły Podstawowej Nr 10 przy ulicy Pływackiej 16 w Pruszkowie.

     

     

    PRZYKŁADOWE PYTANIA OD RODZICÓW I NASZE ODPOWIEDZI:

     

     

     - czy dzieci będą mieć wykonywaną fluoryzację zębów

    Tak, dzieci będą miały wykonywane lakierowanie zębów (oba łuki zębowe) – czyli fluoryzację indywidualną profesjonalnym preparatem Fluor Protector lub Fluor Defender. Lakierowanie zalecane jest aby wykonywać co 3 miesiące.

    - czy będą wykonywane prześwietlenia zębów (ponieważ niektórzy rodzice na zdjęcia rentgenowskie nie

     wyrażają zgody)

    Ze względu na to, iż gabinet mieści się w placówce szkolnej nie mamy możliwości wykonywania zdjęć rtg.

    Możemy jedynie zalecić wykonanie takiego zdjęcia – taka informacja będzie zawarta na formularzu dla rodziców, które dziecko otrzyma po wizycie profilaktycznej w gabinecie.

    • czy np. dziecko, które trafi do gabinetu Agencji Uśmiechu i wykonają Państwo mu plombowanie zębów,

     czy rodzic będzie musiał później ponieść odpłatność za usługę

    Bez obecności rodzica w gabinecie nie będziemy wykonywali zabiegów z leczenia zachowawczego (założenie plomby) ani chirurgii. Takie zabiegi wymagają pisemnej zgody rodzica oraz w przypadku niepełnoletniego pacjenta obecności rodzica/opiekuna. Wszystkie zabiegi wykonywane w naszym gabinecie są finansowe ze środków publicznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    • co w przypadku dziecka, które trafi do gabinetu stomatologicznego, gdzie rodzic nie złożył deklaracji

     sprzeciwu, a np. dziecko będzie płakać i nie będzie chciało mieć wykonanej profilaktyki stomatologicznej?

    W gabinecie pracuje wykwalifikowany personel lekarz dentysta i higienistka stomatologiczna. Na początku jest tzw. wizyta adaptacyjna z wywiadem w celu oswojenia się z sytuacją, kiedy pacjent siedzi już na fotelu dentystycznym. W przypadku gdy mimo to dziecko nie będzie współpracowało zabiegi nie zostaną wykonane.

    • co w przypadku kiedy jednak rodzic będzie chciał zrezygnować z opieki stomatologicznej w przyszłym roku szkolnym?

    Rodzic może w każdej chwili złożyć formularz sprzeciwu aby zrezygnować z opieki stomatologicznej.

    • co w przypadku kiedy higienistka szkolna wykonuje fluoryzację, a dziecko będzie miało wykonane lakierowanie w gabinecie dentystycznym?

    Higienistka szkolna lub pielęgniarka w szkole wykonuje fluoryzację zbiorową preparatem ELMEX Żel, gdzie zalecone stosowanie u dzieci jest raz w tygodniu. Taka fluoryzacja szkolna nie koliduje z lakierowaniem, czyli fluoryzacją indywidualną wykonaną w gabinecie dentystycznym.

    Harmonogram pracy Gabinetu Stomatologicznego

    Szkoła Podstawowa Nr 10 ul. Pływacka 16 , 05-800 Pruszków

     

    Poniedziałek

    Wtorek

    Środa

    Czwartek

    Piątek

     

    08:00-14:00

     

    08:00-19:00

     

    08:00-14:00

     

    8:00-14:00

     

    8:00-14:00

     

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie
   • 22 728 08 83
   • al. Wojska Polskiego 34
    05-800 Pruszków
    05-800 Pruszków
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych