Klasy 2b i 2e w Ośrodku Ekologiczno-Kulturalnym ZIARNO
- 18Dnia 27 października klasy 2b i 2e pojechały na wycieczkę do Ośrodka Ekologczno-Kulturalnego ZIARNO, które znajduje się w Grzybowie. Celem wyjazdu było poznanie bogactwa kulturowego i przyrodniczego wsi mazowieckiej poprzez praktyczne zajęcia, które miały za zadanie obudzenie w dzieciach ciekawości, fascynacji i zainteresowania życiem na wsi. Klasy brały udział w warsztatach w koziej zagrodzie i gospodarstwie ekologicznym oraz w zajęciach "od ziarna do razowego bochna" w piekarni ekologicznej. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach na temat pszczelarstwa i wyrobu świec z wosku pszczelego. Ostatnim punktem wycieczki było własnoręczne wykonanie wycinanki ludowej. Wycieczkę rozpoczęliśmy śniadaniem z ekologicznych produktów, a zakończyliśmy obiadem na bazie warzyw z gospodarstw ekologicznych. Dzieci obu klas przez cały czas były zaangażowane i czynnie brały udział w atrakcjach. Pogoda i dobry humor dopisywały wszystkim uczestnikom. [A.F., A.P]
Szkoła Pamięta
- 29
Koniec października to czas pamięci, wspomnień i czci tych, którzy od nas odeszli. Dlatego nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
W ramach akcji uczniowie odwiedzili lokalne Miejsca Pamięci i poznali związane z nimi historie. Wykonali także prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych. Wspominali patronkę naszej szkoły Mirę Zimińską-Sygietyńską oraz słynnego podróżnika Leonida Teligę, któremu poświęcili całą gazetkę w holu głównym. Dzieci ze świetlicy wraz z wychowawcami wybrali się na pobliski cmentarz gdzie zapalili znicze na grobach Poległych Żołnierzy, Harcerzy oraz zatrzymali się przy grobie Ś.P Urszuli Augustyniak - która, była dyrektorem naszej szkoły.
Na lekcjach informatyki uczniowie opracowali prezentację multimedialną dotyczącą pamięci o tych, którzy odeszli w czasie II wojny światowej na terenie Pruszkowa.
Taka akcja to żywa lekcja historii dla wszystkich. [G.P., M.S.]
"Przerwa na czytanie"
- 6
20 października 2023 roku w naszej szkole po raz pierwszy została przeprowadzona akcja „Przerwa na czytanie”. Jej pomysłodawcą jest Biblioteka Pedagogiczna z Gorzowa Wielkopolskiego,
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. To już IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.
Tego dnia nasza szkoła została udekorowana książkami oraz plakatami i hasłami propagującymi czytelnictwo.
W szkole na uczniów w różnych miejscach czekały ciekawe i kolorowe książki.
CZYTANO WSZĘDZIE!!!
Uczniowie czytali podczas przerw międzylekcyjnych w salach lekcyjnych, w świetlicy oraz w bibliotece. Czytali także na korytarzach, a w niektórych salach mieli możliwość słuchania czytanych książek przez nauczycieli, pracowników oraz starszych kolegów. Nieliczni słuchali również audiobooków i czytali ebooki.
Podsumowanie akcji pokazało, że czytało 805 uczniów, 71 nauczycieli oraz 20 pracowników szkoły.
Był to dla nas wyjątkowy dzień, spędzony z książkami.
[M.S.]
Klasa 2d - Warzywny ludek
- 20Co można wyczarować z warzyw. Jesień to czas kiedy w ogrodach i sadach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Uczniowie klasy 2d podczas edukacji technicznej wykazali się pomysłowością i wyczarowali niesamowite warzywne postacie, zwierzątka i inne cudaki. [A.P], [M.O]
Świetlica - Październikowe ciekawostki
- 37W październikowe czwartki - dzień ciekawostek dzieci opowiadały o swoich zbiorach - "Owady, pajęczaki i inne robale", dowiedziały się jak produkowane są znicznie.Brały udział w eksperymentach - samounoszące balony i budowały model wulkanu.
Zapoznały się z budową mikroskopu oraz obserowowały różne gatunki roślin. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. [A.P], [M.C]
Świetlicowe spotkania w bibliotece
- Spotkania w bibliotece dziecięcej "Czytanka" zainspirowały dzieci do częstszego sięgania po książkę. Ostatnia wizyta to spotkanie ze światem zwierząt dzikich i domowych. Pani z biblioteki czytała informacje z książki pt. "Pupy, ogonki i kuperki". Spotkanie to bardzo podobało się dzieciom, które dopytywały kiedy będzie kolejne. [M.C]
Świetlicowe potyczki umysłowe
- W każdy piątek miesiąca w ramach utrwalania wiedzy zdobytej podczas zajęć tematycznych oddajemy się rozrywkom umysłowym. Rozwiązujemy zagadki, rebusy, krzyżówki, rozsypanki wyrazowe. Oto przykładowe zadania do wykonania. [M.C]
Konkurs plastyczno-ekologiczny - klasa 2c
Klasa 2C wzięła udział w konkursie plastyczno-ekologicznym „Plakat zaprojektuję, u ptaków zapunktuję”, który został zorganizowany przez Urząd Miasta Pruszkowa. Ma on na celu propagowanie właściwych zachowań związanych z dokarmianiem ptaków. Wszyscy uczniowie wykonali ciekawe i pomysłowe prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, a dzieciom już teraz gratulujemy aktywnego udziału w nim. [A.M.]
Warsztaty ze Strażą Miejską
- 5„Bezpieczeństwo ważna sprawa” to temat cyklu spotkań prowadzonych w naszej szkole przez pracowników Straży Miejskiej. W czasie zajęć uczniowie mają możliwość poznać właściwie zachowania i postawy w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. To bardzo cenne lekcje, na których odtwarzane scenki pozwalają dzieciom uzmysłowić sobie powagę zagrożeń.
Dzień Edukacji Narodowej / Pasowanie klas pierwszych
Dzień Godności
W trzecią środę października na całym świecie obchodzony jest Dzień Godności. To święto ma na celu propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Prowodyrem akcji jest międzynarodowa organizacja Global Dignity. W dzisiejszych czasach jest ono szczególne ważne, gdyż często trudno o empatię i zrozumienie, a często spotykamy się z hejtem. Święto jest dobrą okazją do refleksji, nad tym czy my posiadamy godność i czy traktujemy z nią innych ludzi. Nauczyciele opiekujący się szkolnym kołem wolontariatu przygotowali z tej okazji gazetkę informującą uczniów m. in. czym jest godność, jakie są jej filary, zasady. Wystawę wzbogaciły plakaty przygotowane przez naszych wolontariuszy. [J.S.]
Klasa 3e-Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka
Tu zaczyna się właśnie edukacja finansowa, klasa 3e wybrała się do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na lekcję „O pieniądzu to i owo”.
Uczniowie zwiedzali Centrum Pieniądza oraz uczestniczyli w przygotowanych na miejscu zajęciach.
Podczas zajęć dowiedzieli się, skąd się wzięły pieniądze, jak zmieniał się ich wygląd i dlaczego na świecie są różne waluty.
Wielu uczniów wykazało się ogromną wiedzą i zaangażowaniem podczas zajęć na temat walut i różnych środków płatniczych.
Największą frajdą wycieczki było zwiedzanie „Skarbca” oraz oglądanie wartej 3 miliony złotych sztabki złota, a także najstarszej monety na świecie.
To była piękna lekcja historii, ekonomii oraz szacunku do pieniądza! [P.Ch.P]
11
Sukcesy Szymona Szczęsnego - klasa 5b
- 3
Uczniowie klasy 5b jeszcze w ubiegłym roku szkolnym mieli okazje obejrzeć w Teatrze Syrena musical "Matylda", w którym występuje Szymon Szczęsny, ich kolega z klasy. Otrzymaliśmy niedawno wspaniałą wiadomość, że musical " Matylda" decyzją Kapituły Teatralnych Nagród Muzycznych Jana Kiepury otrzymał nagrodę i statuetkę za najlepszy spektakl teatralny w 2023 roku.
Szymon Szczęsny od wielu lat rozwija swoje zainteresowania w kierunku artystycznym,uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w klasie saksofonu. Wystąpił w przedstawieniu Teatralnym „Musical Station" w Teatrze Muzycznym Roma. Od 2018 r. jest członkiem Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy", z którym tańczy i śpiewa w licznych koncertach, oraz bierze udział w projektach muzycznych z Gooralem i CzesławemMozilem, co zaowocowało nagraniem teledysku i piosenek na płytę.
W 2022 r. zadebiutował w Teatrze Syrena rolą Nigela w musicalu „Matylda" grając ją do dziś. Od Maja 2023 r. gra, także w Warszawskim Teatrze Dramatycznym. Wkrótce Szymona będzie można zobaczyć w kolejnym wyzwaniu artystycznym na deskach Teatru Syrena w spektaklu musicalowym "RodzinaAdamsów"
Klasa 3e - Nauka szkicowania
- 7
Nauka szkicowania to długi proces i aby osiągnąć wysoki poziom w rysowaniu, trzeba narysować określoną ilość prac.
Aby kształcić się w tej dziedzinie, należy rysować często i regularnie, aby mieć szansę się rozwinąć. To głównie wytrwałość i zaangażowanie decydują o tym, jak szybko pojawią się efekty nauki szkicu. Klasa 3e wykonała piękne prace które możemy podziwiać na wystawie szkolnej.[PCHP]
Przedstawienie „Brzechwolandia”
- 6
„Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
W brzechwolandii uśmiech zawsze gości.
Brzechwolandia bawi, uczy wszystkich nas,
W Brzechwolandii miło płynie czas!”W środę (18.10.23 r.) nasi uczniowie z klas 0, I oraz II odwiedzili Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Dzieci obejrzały spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza pt."Brzechwolandia". Bohaterowie przedstawienia przenieśli nas w świat wyobraźni - Brzechwolandię. Uczniowie poznali świetne wiersze Jana Brzechwy, między innymi: „Leń", „Samochwała", „Znaki przestankowe".
XXI WOJEWÓDZKI KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ DLA UCZCZENIA PONTYFIKATU ŚW. JANA PAWŁA II
- 3
Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej składał się z trzech etapów.
Ośmiu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Katolickiej Szkole im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie.
1.Anastazja Banasiak – III e
2.Agata Malikiewicz – IIIe
3.Dawid Szumla – III a
4.Zuzanna Grązka – IV d
5. Oliwier Konopka – V e
6.Jan Rędzikowski –V b
7.Maria Regner – Vb
8.Judyta Bartos – VII c
Pięciu uczniów doszło do finału.
Anastazja Banasiak
Agata Malikiewicz
Dawid Szumla
Zuzanna Grązka
Maria Regner- została laureatką wyróżnioną
Gratulujemy naszym wspaniałym aktorom. Niech ta pasja trwa bez końca, aby poznawane słowo rozwijało ducha piękna, prawdy, miłości.
Uroczysta Gala finałowa odbędzie się dnia 24 października br. w Warszawie w Katolickiej Szkole Podstawowej im.Ks.Piotra Skargi.
s.Alicja Pełszyńska SJE
„Kulturalna szkoła na Mazowszu” - klasy 2a i 2d
- 23
Program „Kulturalna szkoła na Mazowszu” umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną 1 złotówkę do mazowieckich instytucji kultury. Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie znalazło się wśród 20 instytucji biorących udział w programie.
Korzystając z oferty 11 października na wycieczkę do Liwia udali się uczniowie klasy 2a i 2d. W muzeum przewodnik prezentował militaria z całego świata. Przedstawił kolekcję broni palnej, białej, bagnety, mundury, zbroje i hełmy. Podczas prezentacji chętni uczniowie mogli dotykać eksponatów, a wybrani przebierali się za rycerzy. Po obejrzeniu zbiorów muzeum uczniowie obejrzeli podziemia zamku, a potem wspięli się na wieżę. Na zakończenie zobaczyli makietę przedstawiającą rozmieszczenie zamków na Mazowszu. To była ciekawa lekcja historii. [G.P., A.P.]
Świetliczaki w bibliotece
- W "Dniu Dziewczynki" 11 października odwiedziliśmy bibliotekę dziecięcą "Czytanka". Wysłuchaliśmy opowiadania o sławnych kobietach. Dziewczynki otrzymały dyplomy z życzeniami i drobne upominki. Wizyty w bibliotece mają na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieciom bardzo spodobały się tego rodzaju spotkania. [M.C]
Świetlicowe przedstawienie "Jesień"
- Dnia 17.10.2023 dzieci ze świetlicy przedstawiły inscenizacje pt. "Jesień". Na przedstawienie zaproszono uczniów z klas 0-III, którzy z ogromnym zaciekawieniem oglądali występy rówieśników. Piękna jesienna dekoracja została przygotowana pod kierunkiem wychowawców świetlicy. Zapraszamy do obejrzenia nagrania na stronie szkoły.Wychowawcy świetlicy
Pasowanie na ucznia
- 2712 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią dyrektor Elżbietę Żurawiecką. Panią wicedyrektor Klaudię Śliwińską i Panią wicedyrektor Ewelinę Paczkowską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy oraz długopisy z logo szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. [PCHP]
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie