Podsumowanie kiermaszu świątecznego
- 7
MIKOŁAJKI W SZKOLE
- 21
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja.W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości, aby każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał bardzo dobry humor.Serdeczne podziękowania za stworzenie tak wspaniałej atmosfery składamy zaangażowanym w zawieranie kontraktów ze Świętym Mikołajem Rodzicom- członkom Rady Rodziców i Trójek Klasowych.
Klasa 3b w planetarium
- 11
6 grudnia w prezencie mikołajkowym uczniowie klasy 3b wybrali się kolejką WKD do planetarium w Grodzisku Mazowieckim.
Zgodnie z programem uczniowie obejrzeli w kinie sferycznym 3D film o porach roku,następnie wybrali się w misję kosmiczną symulatorem 5D.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było rozwiązywanie qwizów i obserwacja kosmosu. Na warsztatach meteorytowych uczniowie wykonywali własne meteoryty.
Na zakończenie byli w obserwatorium i tarasie widokowym.Wyprawie do planetatium towarzyszyla miła atmosfera i dobry humor.
Bardzo dziękujemy Rodzicom uczniów klasy 3b za ciekawy i trafiony prezent mikołajkowy.[A.F.] [U.G.]
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa Osób z niepełnosprawnościami., upowszechnienie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Zespół nauczycieli współorganizujących
Mikołajki na ludowo w klasie 5b
- 23
Uczniowie klasy 5 b pod opieką wychowawczyni i p. pedagog 6 grudnia w ramach mikołajkowej niespodzianki odwiedzili Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Boże Narodzenie na ludowo”.
Najpierw zwiedzaliśmy część muzealną, prezentująca poszczególne regiony Polski, z których repertuar znajduje się w programie zespołu Mazowsze. Uczniowie zrozumieli m.in., jaka jest różnica między czółkiem a czepcem, pasem cieszyńskim a zapaską, dowiedzieli się, co to leluja i parzenica. Mogli poznać tajniki gry na burczybasie, diabelskich skrzypcach i koźle białym.
Następnie poznali ludowe zwyczaje bożonarodzeniowe, sposoby dekorowania chat, różnicę między pająkiem a podłaźniczką😀. Własnoręcznie wykonali po dwie papierowe ozdoby na choinkę– łezkę i czapeczkę skrzata.[A.G.]
Klasy 1a, 2e - Bal Mikołajkowy
- 20
W piątek 6 grudnia, uczniowie klasy 1a i 2e z okazji Mikołajek wybrali się do Sali zabaw Fikołki. Gdzie odbył się bal mikołajkowy, podczas balu uczniowie uczestniczyli w warsztatach tworzenia stroików świątecznych ,a także mogli poznać tajniki tworzenia suchego śniegu. Oprócz warsztatów na uczniów czekała świetna zabawa, a także spotkanie z najważniejszą osobą tego dnia - Świętym Mikołajem od którego dostali drobne upominki. Czas spędzony na sali zabaw był czasem pełnym magii oraz fantastycznej zabawy. Zmęczeni , ale szczęśliwi wróciliśmy do domów. [K.F],[A.B],[K.K]
Mikołajki w świetlicy
- 2
Z okazji Mikołajek dzieci w świetlicy 07 posłuchali opowiadania pt "Historia Prawdziwego Św. Mikołaja" - opowiadanie z morałem o empatii i dzieleniu się z innymi. Dzieci wylosowały drobne upominki i zjadły smakowite pierniki. [M.C], [A.P]
Klasa 2d w Fabryce Elfów
- 4
Dnia 22.11.2024 klasa 2d była na wycieczce w Wielkiej Fabryce Elfów na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na wstępie dzieci obejrzały krótkie przedstawienie, które wprowadziło je w świąteczny nastrój. Następnie z Elfami Przewodnikami odwiedziły kilka punktów, w których czekały na nie aktywności ruchowe, zadania zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne. Wizyta zakończona była spotkaniem ze św. Mikołajem, od którego dzieci otrzymały drobne upominki. [J.K]
Planetarium - klasa 2e
W czwartek 05.12 nasza szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium. Uczniowie oglądali pokaz w zamkniętej kopule. Dzięki nowoczesnej technologii dzieci wewnątrz kopuły były jakby otoczone obrazem. Dzieci mogły poznać sekrety słońca oraz pór roku. Film rozbudził wyobraźnię uczniów, wzbudził wiele pozytywnych emocji. [A.B]
Mikołajki klasy 6a w stolicy
- 3
6 grudnia uczniowie klasy 6a wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym wybrali się na wycieczkę-niespodziankę do Warszawy. W programie znalazł się spektakl „Dzikie łabędzie” w Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Musical, inspirowany baśnią Andersena, to opowieść o poświęceniu i miłości, wzbogacona wyjątkową choreografią, scenografią i muzyką autorstwa Mikołaja Hertla.
Po spektaklu uczniowie odwiedzili McDonald's, gdzie wspólnie zjedli posiłek, ciesząc się radosną atmosferą wyjazdu. Pełni wrażeń wrócili do Pruszkowa, wspominając nietypowe Mikołajki, które na długo pozostaną w ich pamięci. [K.P.], [J.S.]
Próbne egzaminy ósmoklasisty – grudzień 2024
- 8
W dniach 2–4 grudnia nasi najstarsi uczniowie przystąpili do próbnych egzaminów ósmoklasisty. Była to dla nich doskonała okazja, aby zapoznać się z procedurami obowiązującymi podczas tego ważnego sprawdzianu oraz oswoić się z atmosferą i stresem związanym z pisaniem egzaminu, który otwiera drzwi do dalszej edukacji.
Mamy nadzieję, że wyniki próbnych testów zmotywują naszych ósmoklasistów do wytężonej pracy na finiszu ich edukacji w szkole podstawowej. Trzymamy kciuki za ich sukcesy!
Andrzejki
- 15
Mały Samorząd we współpracy z dużym samorządem przygotował zabawy andrzejkowe i wróżby dla wszystkich poziomów klas naszej szkoły. Uczniowie częstowali wróżbami Panią Dyrektor Elżbietę Żurawiecką, Panie Wicedyrektor - Klaudię Śliwińską, Ewelinę Paczkowską oraz kadrę pedagogiczną i niepedagogiczną naszej placówki.
Życzymy spełnienia!
Fotorelacje z wycieczek klasy 2d
- 18
Dnia 05.11.2024 klasa 2d była w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie na zajęciach pt. "Kuj żelazo póki gorące". Dzieci poznały historię wytwarzania żelaza. Podczas zajęć w muzealnej kuźni mistrz kowalski opowiadał o tajnikach swojej pracy. Dzieci poznały również sprzęt, którego używa kowal oraz były obserwatorami wykuwania podkowy.
Dnia 06.11.2024 klasa pojechała do Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie. Uczniowie zwiedzali wystawę poświęcona polskim tańcom narodowym. Słuchali informacji o folklorze różnych regionów Polski, oglądali stroje ludowe i instrumenty muzyczne. Poznali także działalność artystyczną Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" i słuchali jego wybranych pieśni. Następne uczniowie wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych wykonując samodzielnie zabawkę-bączka oraz dzięcioła na sznurku.
Dnia 07.11.2024 uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej "Polska! Stąd pochodzę!" w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Lekcja przybliżyła uczniom tematykę symboli narodowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest patriotyzm i jak można go praktykować. Obejrzeli film "Polak Mały" oraz pokolorowały godło Polski.
Naszym drugoklasistiom nigdy się nie nudzi! [J.K.]
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to doskonała okazja, by docenić wszystkich, którzy nie oczekując nic w zamian, poświęcają swój czas i energię na rzecz innych. Wolontariat to nie tylko pomoc, ale także sposób na rozwój osobisty, zdobywanie nowych umiejętności i nawiązywanie wartościowych relacji. W naszej szkole wierzymy, że zaangażowanie w działania wolontariackie kształtuje postawy empatii i odpowiedzialności, a także uczy, jak wprowadzać pozytywne zmiany w społeczności. Cieszymy się z tak licznego grona wolontariuszy i w tym szczególnym dniu, dzięki wsparciu Pani Dyrektor przygotowaliśmy dla nich coś słodkiego. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim działaniem inspirują innych i pokazują, jak wielką moc ma dobroczynność! [J.S.]
Konkurs - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością👩🏻🦽
3.12 to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły trudności jakie na co dzień je spotykają ogłosiliśmy konkurs "Zmień perspektywę, zlikwiduj barierę!" Zadaniem uczniów jest nagranie krótkiego filmiku, przedstawiającego wybraną barierę architektoniczną zlokalizowaną na terenie naszego miasta oraz propozycję jej zmiany. Konkurs ma na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób z niepełnosprawnością oraz dostrzeżenie trudności jakie spotykają je w codziennym życiu. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie! Szczegóły na plakacie i w regulaminie.
Klasy 2c, 2d, 3d - Akademia czekolady
- 23
We wtorek 2 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty czekolady.Uczniowie klas 2d,2c, 3d wykonali piękne smaczne lizaki ,które ze smakiem degustowali.Nastepnie z dużym zaangażowaniem wykonali tabliczkę czekolady,którą zabrali do domów .Poznali sztukę robienia słodkości, być może w przyszłości będą wykonywali podobne zawody[.J.K],[MR],[AP]
Klasa 5a w Fabryce Czekolady
- 27
Dnia 29 listopada 2024 roku, uczniowie klasy 5a wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Fabryki Czekolady E. Wedel oraz odbyli relaksujący spacer po Parku Skaryszewskim. Celem wycieczki było nie tylko poznanie tajników produkcji czekolady, ale także spędzenie czasu na świeżym powietrzu w jednym z najpiękniejszych warszawskich parków.
Po dotarciu do Fabryki Czekolady, uczniowie zostali powitani przez przewodników, którzy wprowadzili w historię i tradycję firmy rozpoczęli od opowieści o początkach E. Wedel, jednej z najstarszych polskich marek czekoladowych. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak powstają popularne słodycze, a także poznać proces produkcji czekolady – od ziaren kakaowca po gotowy produkt. Największą atrakcją była oczywiście możliwość spróbowania różnych rodzajów czekolad i stworzenia własnych czekoladowych dzieł sztuki.
Po zakończeniu wizyty w fabryce, uczniowie udali się na spacer do pobliskiego Parku Skaryszewskiego. W trakcie wędrówki po tym malowniczym parku, dzieci mogły podziwiać jesienne krajobrazy, kolorowe liście opadające z drzew oraz spokojne stawy. Wspólnie spędzili czas na zabawach na świeżym powietrzu. Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także pełna radości i wspólnych chwil relaksu. Uczniowie wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach, bogatsi o nowe doświadczenia.
Klasa 2b - Matematyka na zakupach
- 7
Uczniowie klasy 2b realizują projekt "Natalia i Antek w świecie wielkiej matematyki". W listopadzie naszym zadaniem było zaplanowanie budżetu oraz listy zakupów na klasowe drugie śniadanie. Dzieci podzielone na grupy, ruszyły do sklepu. Z pomocą listy zakupów, uczniowie wkładali produkty do koszyka, przeliczając czy wystarczy im pieniędzy, które zabrali ze sobą. Na końcu przy kasie obliczali resztę, którą Pani kasjerka musi im wydać. Po powrocie do szkoły, dzieci przygotowały sobie pyszny posiłek.
Była to doskonała okazja do kształtowania nie tylko kompetencji matematycznych, ale też społecznych. [K.K]
Klasa 1c - Warsztaty garncarskie
- 8
W miniony piątek 29.11 klasa 1c wzięła udział w warsztatach garncarskich w Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się jak musi być przygotowana glina, by można z niej było wykonywać przedmioty użytkowe. Po wstępnej prelekcji natomiast uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać dowolne rzeczy w glinie tzw. metodą wałeczkową Po powrocie do szkoły uczniowie pomalowali swoje prace farbami i zabrali do domu. [M.N]
Listopadowe eksperymenty w świetlicy
- 28
W minionym miesiącu w świetlicy dzieci wykonały kilka bardzo ciekawych eksperyemntów.
Eksperyment "Uciekające zarazki" 6.11.24.Potrzebujemy: talerz płaski, mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń, woda. Na talerz nalewamy wodę, posypujemy pieprzem po całej powierzchni. Dotykamy wody palcem i nic się nie dzieje - pieprz nadal pokrywa całą powierzchnię cieczy. Następnie moczymy palec w mydle i ponownie dotykamy nim powierzchnię wody. W momencie gdy palec dotknie powierzchni cieczy, pieprz przesuwa się w kierunku brzegów naczynia, jakby uciekał. Uczniowie zaobserwowali z ciekawością kolejny eksperyment. "Poczuj tęczowy świat kwaśnych kwasów i mylanych zasad" 13.11.24 - potrzebne materiały: czerwona kapusta, cytryna, ocet, soda oczyszczona, proszek do prania.
Obserwacja doświadczenia - sok z kapusty pod wpływem różnych składników zmienia kolor - pod wpływem kwasów na różowy, zasd na zielony lub niebieski, a pod wpływem substancji obojętnych pozostaje fioletowy.
20 listopada wykonaliśmy eksperyemnt "Urodziny ducha" - potrzebne materiały: świeczka, soda oczyszczona, ocet. Zmieszanie sody z octem doprowadziło do reakcji chemicznej - powstał trujący dwutlenek węgla. Jest to gaz cięższy od powietrza. Założenie szklanki na świecę powoduje jej zgaśnięcie. Wniosek: tlen jest potrzebny aby świeca się paliła. Ostatnim eksperyemntem wykonanym 27.11 był "Gorący wulkan". Uczniowie obserwowali wybuch wulkanu i gorącą lawę., która rośnie jak na drożdżach. Potrzebne do wykonania produkty: butelka, woda utleniona, płyn do mycia naczyń. W wyniku zmieszania wody utlenionej z drożdżami dochodzi do reakcji, której efektem jest powstanie dużo energii w postaci ciepła - mówimy wtedy, że reakcja egzotermniczna. Dzięki temu, że dodaliśmy płyn do mycia naczyń, powstały także duże ilości tlenowej piany.
Dzieci były bardzo zaangażowane i z zaciekawieniem obserwowały to co się dzieje. Już czekają na kolejne grudniowe eksperymenty. [A.P], [M.C]
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie