Uczniowie klasy 2b mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach ekologicznych pt. „Stwórz łąkę kwietną!” w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Podczas zajęć dzieci własnoręcznie tworzyły kule nasienne – mieszankę nasion, gliny i ziemi, która po wysianiu przekształca się w kolorowe łąki kwietne. Była to wspaniała okazja do nauki poprzez zabawę i rozwijania kreatywności. [K.K]
Aktualności
Warsztaty tworzenia kul kwietnych - kl 2b
- 7
Wycieczka klas 1c i 2b do Łazienek Królewskich – „Królewscy Botanicy”
- 24
W piękny, wiosenny poranek 25 kwietnia klasy 1c i 2b wybrały się na wycieczkę do Łazienek Królewskich w Warszawie, aby wziąć udział w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych pt. „Królewscy Botanicy”. Zajęcia odbyły się w otoczeniu zabytkowego ogrodu i pozwoliły uczniom odkryć fascynujący świat roślin, które przez wieki upiększały królewskie ogrody. Dzieci uczyły się rozpoznawać gatunki drzew i krzewów, poznały ich historię oraz ciekawostki botaniczne związane z czasami króla Stanisława Augusta. Nie zabrakło również aktywności praktycznych – uczniowie prowadzili obserwacje przyrodnicze i zadawali wiele interesujących pytań, na które z entuzjazmem odpowiadali prowadzący zajęcia edukatorzy.Wycieczka była nie tylko okazją do nauki na świeżym powietrzu, ale też wspaniałą przygodą, która z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników. [K.K],[M.N]
Wycieczka klasy 3c i 3d do miasteczka edukacyjnego Miniciti
- 21
Uczniowie klasy 3c i 3d mogli przez jeden dzień poczuć się jak dorośli, wcielić się w różne role zawodowe, odkryć swoje pasje i zdobyć dodatkowe doświadczania. A to wszystko w ciekawym miejscu Miniciti - miasteczku edukacyjnym w Warszawie. Tam dzieci mogły sprawdzić się w czternastu różnych zawodach np. strażak, policjant, dziennikarz, lekarz, bankowiec, radiowiec i wielu innych. Miały możliwość wyboru pracy w dwóch zawodach. Za każdą z nich otrzymały wynagrodzenie. Ukoronowaniem pobytu w Miniciti i jednocześnie dużą frajdą dla dzieci była możliwość dokonania zakupów za samodzielnie zarobione pieniądze.
Nauka poprzez zabawę, czy też zabawa poprzez naukę, której doświadczyły podczas pobytu w Miniciti to doskonała i przystępna forma przybliżenia dzieciom skomplikowanego świata dorosłych. A do tego świetna zabawa dla wszystkich.[A.M.], [A.P.], [M.O.], [M.D.]
Wojewódzkie Biegi Przelajowe
25 kwietnia 2025 roku nasz uczeń, Kajetan Badena z klasy 8A, godnie reprezentował szkołę podczas Wojewódzkich Biegów Przełajowych w Kamionie. Rywalizując z zawodnikami klubowymi, którzy na co dzień trenują biegi, Kajetan osiągnął świetny rezultat, plasując się w drugiej dziesiątce stawki. Pokonał blisko 60 najlepszych biegaczy z całego Województwa Mazowieckiego.
Gratulujemy Kajetanowi znakomitego wyniku oraz dziękujemy za promowanie naszej szkoły na szczeblu wojewódzkim. Życzymy dalszych sportowych sukcesów!
Ogólnopolski test kompetencji trzecioklasistów
- 5
W dniach: 25 i 26 kwietnia uczniowie klas trzecich przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Ogólnopolskiego testu kompetencji trzecioklasistów LUPA, którego organizatorem było Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
Uczniowie w pierwszym dniu pisali test z edukacji polonistyczno-społeczno-przyrodniczej, a w drugim z edukacji matematycznej.
Celem testu jest zgromadzenie istotnych informacji o poziomie wiadomości i umiejętności uczniów. Test dostarcza informacji o uczniach w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętnościach w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Analiza wyników sprawdzianu stanowi ważną informację zwrotną oraz motywuje uczniów do nauki.
Test ma za zadanie nie tylko sprawdzenie, czego dzieci się nauczyły w klasach I-III, ale także wskazanie nauczycielom, uczniom i ich rodzicom tych obszarów edukacyjnych, na które należy zwrócić szczególną uwagę na kolejnym etapie edukacyjnym.
TURNIEJ WIOSENNY – PRUSZKOWSKA LIGA JUDO POD PATRONATEM PREZYDENTA PRUSZKOWA, PRUSZKÓW, 26.04.2025
- 58
W sobotę 26.04.2025 r., w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszkowie odbyły się zawody - Turniej Wiosenny - Pruszkowska Liga Judo 2025 . Zawody rozegrane zostały pod Honorowym Patronatem Prezydenta Pruszkowa Pana Piotra Bąka. Organizatorem turnieju był klub UKS Ulisses Team Pruszków oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Pruszkowie. Zawody zostały oficjalnie otworzone przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie Elżbietę Żurawiecką.
W związku z żałobą narodową zawody odbyły się bez oprawy muzycznej oraz z uczczeniem 1 minutą ciszy pamięci zmarłego papieża Franciszka.
Na zawodach nagrodę specjalną klubu – judogę z certyfikatem IJF, otrzymał zawodnik klubu i uczeń SP3 w Pruszkowie Konrad Barczak -złoty medalista Pucharu Polski w Bytomiu
Turniej miał charakter szkoleniowy i celem było podniesienie poziomu sportowego dzieci trenujących judo oraz aktywizacja do zdrowego trybu życia. W turnieju udział wzięło 120 zawodników z czego ponad 60 było z pruszkowskich klubów . W zawodach wzięły udział kluby- Sakura Warszawa, UKS Piranie Grodzisk Mazowiecki, KSJ Victoria, UKS Czerwone Smoki Toshi, Kata Pruszków , Sen -no sen Ożarów Mazowiecki oraz gospodarz turnieju UKS Ulisses Team Pruszków. Wszyscy uczestnicy zawodów mieli możliwość stoczenia kilku pojedynków i otrzymali pamiątkowe medale , dyplomy i drobne nagrody rzeczowe. Zawody zostały sprawnie zorganizowane i przebiegły w przyjaznej atmosferze. Obstawę medyczną zawodów zapewniła firma LOOK-TRANS Transport medyczny i sanitarny.
Klub UKS Ulisses Team przeznaczył kwotę w wysokości 1000 zł na leczenie poważnie chorej uczennicy szkoły Danusi Śliwińskiej.
Impreza stanowi kontynuację cyklu zawodów zapoczątkowanych przez klub judo UKS Ulisses Team Pruszków pod nazwą Pruszkowska Liga Judo, które odbywają się w Pruszkowie dwa razy do roku w edycji wiosennej oraz na jesieni.
Duże brawa należą się dla wszystkich uczestników zawodów za zaangażowanie, waleczność i determinację.
Specjalne podziękowania za wsparcie zawodów kierujemy do:
- Prezydenta Pruszkowa, Pana Piotra Bąka,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie, Pani Elżbiety Żurawieckiej,
- Przewodniczącej Zespołu ds. Promocji Szkoły, Pani Pauliny Chojnackiej-Potrzebowskiej.
Relację z turnieju przeprowadziła pruszkowska telewizja Tel–Kab.
Szkolenie w zakresie judo w klubie UKS Ulisses Team wspiera Gmina Miasto Pruszków.
Pisanki dla Oli
Według tradycyjnych przekonań pisanki miały i mają symboliczne znaczenie. Niegdyś chroniły przed pożarami, nieszczęściami. Jednak przede wszystkim zapewniały dostatek i zdrowie. W związku z tym w kwietniu wolontariusze ze SKW przygotowywali je dla naszej absolwentki Oli, która długotrwale choruje. W Wielką Środę prace uczniów i kartki świąteczne trafiły do jej domu. Zarówno Ola, jak i jej rodzice byli mile zaskoczeni oraz bardzo wdzięczni za pamięć, życzenia i różnokolorowe ozdoby. Mama Oli udekorowała nimi jej pokój, co znacząco wpłynęło na wielkanocną atmosferę i miły nastrój. Napisała: ,,Cały zespół pisanek cieszy”. Wszyscy, którzy się do tego przyczynili, powinni być dumni z udziału w tak potrzebnym i pięknym projekcie. [I.W.Ś.]
Wycieczka klasy 4c do "Labiryntu pod Warszawą"
- 1
23 kwietnia klasa 4c wybrała się na niezapomnianą wycieczkę do „Labiryntu pod Warszawą”. To niezwykle klimatyczne miejsce zachwyciło uczniów swoją swobodną atmosferą oraz ciekawymi atrakcjami.
Na początku uczniowie zmierzyli się z zagadkami w ramach „burzy mózgów” przygotowanej specjalnie dla uczestników. Choć drużyna chłopców musiała uznać wyższość przeciwników w emocjonującej walce na przeciąganie liny, wszyscy bawili się doskonale.
Po krótkiej chwili odpoczynku czekały na dzieci kolejne wyzwania. Jednym z nich była zabawa w tworzenie jak największych baniek mydlanych — zadanie, które wzbudziło ogromne emocje i dostarczyło mnóstwo radości.
Mimo zmęczenia, przez cały czas coś się działo — śmiech i dobra zabawa towarzyszyły uczniom nieustannie. Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia była wspólna kiełbaska z ogniska.
To była wycieczka pełna wrażeń, którą z pewnością wszyscy zapamiętają na długo! [D.Ś.]
Akcja „Żonkile” – Pamiętamy i dodajemy odwagi
15 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyła się coroczna akcja „Żonkile”, upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało: „DODAJEMY ODWAGI”.
W każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne przybliżające uczniom kontekst historyczny oraz wartość pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń. Jak co roku uczniowie wykonali papierowe żonkile według szablonu udostępnionego przez Muzeum POLIN.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczennic klas 5d i 6c, które podczas przerw rozdawały wykonane żonkile uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Dodatkowo przeprowadziły krótkie pogadanki w młodszych klasach, przybliżając ideę akcji i znaczenie żonkila jako symbolu pamięci.
W tym roku wykorzystaliśmy także żonkile wydrukowane w technologii 3D, które powstały w ramach programu Laboratoria Przyszłości – dzięki pracy Pani Krzysztofy Pakuły, nauczycielki informatyki.
Nauczycielki historii
Konkurs „Mistrz tabliczki mnożenia”
- 1
W kwietniu odbył się szkolny konkurs matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, w którym wzięli wszyscy uczniowie klas trzecich. Był on podzielony na 2 etapy. Do drugiej części zakwalifikowało się 38 uczniów.
Wszyscy uczestnicy konkursu dzielnie rozwiązywali działania. Bezbłędnie rozwiązali je Julia Pacyna klasa 3a i Arsenii Panov klasa 3b i to oni otrzymują tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Gratulujemy umiejętności![A.F.], [A.M.]
Niebieskie Igrzyska - media o nas
Kiermasz wielkakanocny - media o nas
„Listy do Ziemi” – proekologiczna akcja z udziałem klasy 4d
- 1
Z okazji Dnia Ziemi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Listy do Ziemi”, promującej postawy proekologiczne i troskę o środowisko.
W ramach inicjatywy klasa 4d przygotowała projekt zachęcający do dbania o naszą planetę. Uczniowie z zaangażowaniem stworzyli plakaty, hasła i ilustracje promujące codzienne działania na rzecz ochrony środowiska. Gotowy projekt został zapakowany i wysłany do przydzielonej nam w projekcie Szkoły Podstawowej w Jaroszówce.
Również nasza szkoła otrzymała projekt przygotowany przez uczniów z Jaroszówki. Prace ich autorstwa można zobaczyć w sali 107 – serdecznie zapraszamy do odwiedzenia! [A.P.]
Wesołych Świąt
Podziękowanie
Konkurs plastyczno-filmowy 🎨" Wkręć się w szkołę! "🎬
Minister Edukacji Barbara Nowacka ogłosiła konkurs plastyczno-filmowy pt. „Wkręć się w szkołę!”, skierowany do uczniów.
🔔 Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas I–VIII szkół podstawowych.
📌 Co trzeba zrobić? Do 1 czerwca 2025 r. należy przesłać do Ministerstwa Edukacji Narodowej:
-
🎨 pracę plastyczną w formacie do arkusza A3 – przygotowaną przez uczniów klas I–III
-
🎥 film w formacie 16:9 – przygotowany przez uczniów klas IV–VIII
🏫 Z jednej szkoły można zgłosić jedną pracę plastyczną i/lub jeden film.
⭐ Jak oceniane będą prace?Liczy się:
-
pomysłowość
-
kreatywność
-
sposób zaprezentowania szkoły jako miejsca przyjaznego uczniom, nauczycielom i rodzicom
🎁 Nagrody zostaną ufundowane przez Ministra Edukacji!
📍 Szczegóły: www.gov.pl/web/edukacja/wkrec-sie-w-szkole
-
#NaszaFlaga - Ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych
Drodzy uczniowie, zapraszamy Was do ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlaga. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.Przygotowaną pracę należy sfotografować. Rodzic (opiekun prawny) autora pracy przesyła zgłoszenie do konkursu razem ze zdjęciem pracy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie:www.naszaflaga.plZgłoszenia (przesyłanie prac) do 31 maja 2025 r.Na każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw.Nagrody(w każdej kategorii)I nagroda – 1500 złII nagroda – 1000 złIII nagroda – 500 złhttps://www.naszaflaga.pl/informacje-o-konkursie/
Spotkanie wielkanocne w klasie 3c
- 2
W środę, 15 kwietnia, odbyło się spotkanie wielkanocne w klasie 3c. Dzieci wspólnie zasiadły do stołu zastawionego różnymi słodkościami. Oczywiście w świątecznej atmosferze złożono sobie życzenia i spędzono miło czas.
Była to okazja do wspólnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, integrowania zespołu klasowego, umacniania szkolnych więzi i tradycji. Życzymy wszystkim, aby na Waszych stołach też pojawiły się pyszne, świąteczne specjały, a wielkanocny zajączek przyniósł mnóstwo słodyczy i innych prezentów.[A.M.]
Warsztaty Wielkanocne w klasie 2a
- 9
Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych uczniowie kl.2a uczestniczyli w warsztatach, na których wykonywali świąteczne ozdoby. Zrobienie wielkanocnego zajączka ze skarpetki, piankowego koszyczka i styropianowych pisanek było ciekawym wyzwaniem.
Wszystkim życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. [A.M.]
Obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego👑
- 43
W dniach 8 i 9 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody z okazji 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Cała społeczność szkolna przygotowywała się do tego wydarzenia od wielu tygodni, w ramach konkursu „1000-lecie Królestwa Polskiego”, ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.
W ramach obchodów:
- Klasy I przygotowały kolorowanki związane z postacią króla,
- Klasy II wykonały pieczęcie królewskie,
- Klasy III napisały listy gratulacyjne dla Bolesława Chrobrego.
Wszystkie prace zostały pięknie wyeksponowane w szkolnych korytarzach, w tym na holu głównym.
Wielu uczniów podczas Dni Chrobrego miało na głowach korony oraz inne elementy królewskich strojów.
Na lekcjach plastyki:
- Uczniowie klas IV i V wykonywali korony,
- Klasy VI i VII projektowały jubileuszowe banknoty i monety z okazji święta koronacji.
- Najlepsze prace zaprezentowano na wystawie w holu głównym.
Chętni uczniowie z klas VI–VIII przygotowali gazetkę o królach Polski, pełną ciekawostek historycznych – oczywiście z Bolesławem Chrobrym w roli głównej. Jemu również poświęcono oś czasu zatytułowaną „Od kołyski po grób”.
Uczniowie w grupach nagrywali filmy z gratulacjami dla Chrobrego – klasa 5c przygotowała aż trzy filmy, a klasy 6d i 4c po jednym.
Dużym zainteresowaniem cieszył się escape room, przygotowany przez uczennice z klasy 5a, oraz dwie stacje konkursowe:
- „Bieg po koronę” (dla klas III) – zorganizowany przez klasę 6c,
- Konkurs przygotowany przez uczniów z klasy 7c.
Dziewczęta z klasy 5e przeprowadziły zabawny konkurs „Cukierek od Chrobrego”.
Uczennice z klasy 5d zorganizowały konkurs dla dwuosobowych drużyn z klas V–VI pt. „Złoty Denar Chrobrego”, inspirowany teleturniejem „Milionerzy” – z wykorzystaniem tabletów.
Uczniowie klas IV–VIII tworzyli indywidualnie lub w grupach gry planszowe i karciane, których zasady zostały zaprezentowane podczas obchodów. Powstały aż 23 gry, które będą wykorzystywane podczas lekcji oraz na zbliżającym się majowym pikniku charytatywnym.
Koło plastyczne przygotowało efektowną fotobudkę – „Tekturowego Króla”.
Chętni uczniowie z klas V opracowali prezentacje multimedialne, m.in. na temat „Chrobry i jego żony oraz dzieci”.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w realizacji zadań, których podjęli się uczniowie.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród konkursowych.
Bardzo dziękujemy wszystkim Nauczycielom za zaangażowanie i pracę z uczniami przy organizacji Dni Chrobrego w naszej szkole.
Dziękujemy p. Krzysztofowi Pakule, p. Ani Piotrzkowicz oraz p. Grażynie Pakule za koordynację wyznaczonych zadań.
Zespół nauczycieli historii
Archiwum Aktualności