Klasa 5a, 5b, 5c - Zapraszamy na wycieczkę do Afryki
- 08.03.2024 08:43
- Wiedzę o Afryce zdobytą w trakcie omawiania „W pustyni i w puszczy” moi uczniowie z klas 5a, 5b i 5c wykorzystali do opracowania plakatu reklamowego zachęcającego do udziału w wycieczce szlakiem Stasia i Nel.
Pracując w grupach musieli zaprojektować i stworzyć folder zawierający mapę Afryki z zaznaczonym Nilem oraz szlakiem wędrówki bohaterów, informacje o florze, faunie oraz zjawiskach typowych dla tego kontynentu, a także wiadomości o środkach transportu i grożących turystom niebezpieczeństwach.
Kreatywność moich uczniów była ogromna, powstały niezwykłe prace. Niestety na niektórych pojawiły się błędy, nie tylko ortograficzne, ale także merytoryczne. Dlatego w każdej z klas wspólnie ocenialiśmy prace, wskazując jego mocne i słabsze strony, po czym wybraliśmy najlepszy.
Przy okazji zrealizowaliśmy elementy doradztwa zawodowego – uczniowie ustalali, jakie kompetencje musi posiadać ktoś, kto pracuje w biurze reklamowym.[A.G.] - więcej
Klasy 5 na spotkaniu z mitami
- 28.02.2024 10:24
- W środę 21 lutego klasy 5️⃣ miały okazję uczestniczyć w spektaklu “Mity Greckie” w Domu Kultury "Arsus" w Warszawie. Przedstawienie, przygotowane przez Poznański Teatr Aktora, wprowadziło młodych widzów w świat bogów i herosów. Ciekawa i bogata scenografia oraz kostiumy pozwoliły piątoklasistom przenieść się w starożytne czasy i przekonać się jak ważny element obecnej kultury oraz tradycji stanowią mity. Mityczne historie antycznej Grecji zostały humorystycznie odniesione do współczesnych czasów. Uczniowie poznali wagę ponadczasowych wartości takich jak: męstwo, odwaga, potęga miłości czy poświęcenie. [K.P.], [J.S.]
- więcej
Klasa 5a w teatrze muzycznym
- 13.02.2024 16:02
- 9 lutego uczniowie klasy 5a wybrali się z wychowawcą i nauczycielem współorganizującym kształcenie do Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury na spektakl „Żółta dama – legenda muzyczna” w reżyserii i choreografii Karola Urbańskiego. Dzieło powstało na motywach XVIII-wiecznej, mazowieckiej legendy, mówiącej o tragicznych dziejach liwskiego kasztelana – Marcina Kuczyńskiego i jego żony – Ludwiki. W spektaklu ukazano naprzemiennie wydarzenia z teraźniejszości i przeszłości.
Przedstawienie „Żółta Dama” to muzyczna opowieść z morałem, przestrogą przed złą mocą zazdrości, która zatruwa prawdziwe uczucia, niszczy relacje. To symbol miłości, nieufności, zdrady i śmierci.
W przedstawieniu wykorzystano możliwości, jakie daje nowoczesna technika multimedialna.
Po zakończonym spektaklu uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Tadeuszem Chudeckim, który wcielił się w postać dziadka.
Wisienką na torcie w drodze powrotnej było spotkanie w komunikacji miejskiej Antoniny Litwiniak - dziewczynki, która wcieliła się w rolę Ady Niezgódki w nowej ekranizacji „Akademii Pana Kleksa". Wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci i bogatsi o nowe doświadczenia. [K.P.], [J.S.] - więcej
Lektura w pudełku😀
- 13.02.2024 11:09
- Uczniowie klas 5a, 5b i 5c swoją przygodę z powieścią H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” rozpoczęli tradycyjnie – czytając książkę. Ale tym razem zadaniu temu towarzyszyło nieustanne myślenie o tym, jak stworzyć swoją wersję „lektury w pudełku”. Szczegółową informację na temat projektu wszyscy otrzymali na Teamsach. Potem już wszystko zależało od ich inwencji, zaangażowania i poczucia estetyki.
Na lekcji każdy uczeń pokazywał swoje pudełko oraz elementy, które obowiązkowo miały się w nim znaleźć (streszczenie lektury i list do wybranego bohatera). Następnie wykazywał związek wskazanych przeze mnie przedmiotów z pudełka z treścią utworu. Poza wieloma oczywistymi skojarzeniami były również nieszablonowe i nieoczywiste.
Cieszę się, że WSZYSCY moi piątoklasiści zaliczyli obowiązkowy projekt, jestem przekonana, że lektura stała im się bliższa.
Zachęcam do obejrzenia pudełkowej wersji historii Stasia i Nel.[A.G.] - więcej
83 rocznica likwidacji pruszkowskiego getta
- 05.02.2024 17:05
- We wtorek 30.01.2024 r. uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami wzięli udział w obchodach 83 rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta zorganizowanych przez Muzeum Dulag 121. Uroczystość ta odbyła się na placu przy ulicy Bolesława Prusa, gdzie dawniej mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa (pozostałości mykwy na zdjęciu). Podczas uroczystości uczniowie poznali historię pruszkowskich Żydów, którą zaprezentował pan Marian Skwara – przewodnik pruszkowski, autor książki dotyczącej społeczności żydowskiej w naszym mieście. Uczniowie upamiętnili także śmierć żydowskich dzieci zapalając znicze przy symbolicznej tabliczce z ich imionami i nazwiskami. [J.S.]
- więcej