Piątoklasiści bajkopisarzami
- 09.06.2024 22:14
- Uczniowie klas 5a, 5b, 5c na lekcjach języka polskiego poznali wybrane bajki Ezopa, Krasickiego i La Fontaine’a. Analiza utworów pozwoliła uczniom poznać cechy gatunkowe bajki, a następnie wykorzystać teorię w praktyce. Zgodnie z maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” samodzielnie lub w grupach pracowali nad zestawieniem kontrastowych bohaterów i wymyśleniem historii, która będzie zawierała morał. W ten sposób na 45 minut stali się bajkopisarzami…
Pozwoliłam sobie zebrać stworzone przez moich piątoklasistów utwory, zilustrować je, wykorzystując elementy dostępne w Canvie i stworzyć „Bajki na polskim pisane”. Żałuję, że nie wszyscy odważyli się zaprezentować publicznie swe dzieło, ale przecieramy szlaki, więc może następnym razem…Zachęcam do wnikliwej lektury.
Agnieszka Górecka – polonistka w klasach 5a, 5b i 5c - więcej
X Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki "Twórczość ks. Jana Twardowskiego widziana oczami dziecka”
- 02.06.2024 16:40
- Oliwia Puchalska uczennica klasy Va zajęła III miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Literackim pt. „Twórczość ks. Jana Twardowskiego widziana oczami dziecka" . Zadanie konkursowe polegało na wybraniu wiersza lub tekstu z twórczości ks. Jana Twardowskiego i wykonaniu ilustracji w oparciu o samodzielną interpretację tego utworu. Z uwagi na zasięg ogólnopolski Oliwia odbierze nagrodę podczas Zakończenia Roku Szkolnego 2023/2024.
Gratulujemy Oliwce i życzymy dalszych sukcesów w edukacji. - więcej
Klasa 4D na stadionie LEGII w Warszawie
- 29.04.2024 08:35
- Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
22 kwietnia 2024 r. byliśmy na super wycieczce, spełniło się marzenie nas wielu… dotknąć murawę boiska.
Poznaliśmy historię Legii, czy wiesz że jest związana z historią Legionów Polskich,
Józefa Piłsudskiego, powstała w 1916 roku.
Mogliśmy zobaczyć kabiny komentatorskie sfery premium, szatnie, ławki rezerwowe i Muzeum, oczywiście zasiedliśmy na trybunach. I słynna „Żyleta”, czyli potoczna nazwa północnej trybuny - miejsce najbardziej zagorzałych kibiców, . Historia nazwy sięga 1973 roku, kiedy to zawieszono reklamę żyletek POLSILVER. [K.J.] - więcej
Klasa 7a i 7b w Centrum Nauki "Kopernik"
- 22.04.2024 11:14
- Wycieczka do warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”, w której uczestniczyli uczniowie klas 7a i 7b, była okazją do eksperymentowania z ponad 200 eksponatami tworzącymi 19 grup tematycznych. Na wystawach można było zapoznać się z zagadnieniami z dziedziny fizyki, funkcjonowania człowieka oraz wszystkim, co go otacza i wraz z nim prosperuje. Uczniowie mogli doświadczyć, w jaki sposób zmysły oraz ich umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat. Mogli również przetestować możliwości własnego ciała (wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje oraz wiele innych).W laboratorium fizycznym poznali właściwości jednej z najzimniejszych substancji – suchego lodu. Sprawdzili, z czego składają się jego bryłki oraz poznali ich właściwości. To była bardzo ciekawa lekcja fizyki, zaś sam pobyt w „Koperniku” stał się na pewno inspiracją do pogłębiania tematyki niektórych dziedzin życia. Polecamy![U.T.]
- więcej
Piękna nasza Polska cała…
- 15.04.2024 22:37
- Uczniowie klas 4b i 4e w miniony wtorek 9 kwietnia uczestniczyli w otrębuskim Mateczniku w koncercie „Magiczna podróż - piękna nasza Polska cała”.
Razem z rodzeństwem – Agnieszką i Tomkiem – oraz konserwatorem ludowych instrumentów muzycznych panem Kajetanem odbyliśmy niezwykłą wędrówkę po wyjątkowych regionach Polski. Poznaliśmy stroje i tańce Mazowsza (Wilanów), Kurpi, Kaszub, Wielkopolski (Szamotuły), Śląska (Wilamowice i Rozbark), Spiszu (Jurgów) oraz Lubelszczyzny (Krzczonów).
Poznawaliśmy polski folklor, a tym samym żywe dzieło naszej patronki – twórczość stworzonego przez nią zespołu Mazowsze.[B.Z.], [A.G.] - więcej