• Pocztówka z Afryki 🌞

• 10.03.2024 23:25
        • Na koniec przygody z lekturą „W pustyni i w puszczy” uczniowie klas 5a, 5b i 5c mieli do wykonania zadanie, które łączyło kompetencje polonistyczne i cyfrowe.
          Wykorzystując bezpłatną aplikację do projektowania kartek pocztowych i znaczków, którą im podesłałam, musieli „wysłać do swojej klasy kartkę z Afryki” w imieniu wybranego bohatera powieści. Zadanie wymagało znalezienia odpowiedniego zdjęcia (lub zdjęć, jeśli ktoś się decydował na collage) oraz zredagowania krótkiej informacji, dzięki której uczniowie wykazali się znajomością lektury, swobodnie nawiązując do wydarzeń przedstawionych na kartkach powieści.
          Okazało się, że w łatwy sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Zapraszam do obejrzenia prac moich Piątoklasistów.
        • Klasa 5a, 5b, 5c - Zapraszamy na wycieczkę do Afryki

• 08.03.2024 08:43
        • Wiedzę o Afryce zdobytą w trakcie omawiania „W pustyni i w puszczy” moi uczniowie z klas 5a, 5b i 5c wykorzystali do opracowania plakatu reklamowego zachęcającego do udziału w wycieczce szlakiem Stasia i Nel.
          Pracując w grupach musieli zaprojektować i stworzyć folder zawierający mapę Afryki z zaznaczonym Nilem oraz szlakiem wędrówki bohaterów, informacje o florze, faunie oraz zjawiskach typowych dla tego kontynentu, a także wiadomości o środkach transportu i grożących turystom niebezpieczeństwach.
          Kreatywność moich uczniów była ogromna, powstały niezwykłe prace. Niestety na niektórych pojawiły się błędy, nie tylko ortograficzne, ale także merytoryczne. Dlatego w każdej z klas wspólnie ocenialiśmy prace, wskazując jego mocne i słabsze strony, po czym wybraliśmy najlepszy.
          Przy okazji zrealizowaliśmy elementy doradztwa zawodowego – uczniowie ustalali, jakie kompetencje musi posiadać ktoś, kto pracuje w biurze reklamowym.
        • Klasy 5 na spotkaniu z mitami

• 28.02.2024 10:24
        • W środę 21 lutego klasy 5️⃣ miały okazję uczestniczyć w spektaklu “Mity Greckie” w Domu Kultury "Arsus" w Warszawie. Przedstawienie, przygotowane przez Poznański Teatr Aktora, wprowadziło młodych widzów w świat bogów i herosów. Ciekawa i bogata scenografia oraz kostiumy pozwoliły piątoklasistom przenieść się w starożytne czasy i przekonać się jak ważny element obecnej kultury oraz tradycji stanowią mity. Mityczne historie antycznej Grecji zostały humorystycznie odniesione do współczesnych czasów. Uczniowie poznali wagę ponadczasowych wartości takich jak: męstwo, odwaga, potęga miłości czy poświęcenie. [K.P.], [J.S.]
        • Klasa 5a w teatrze muzycznym

• 13.02.2024 16:02
        • 9 lutego uczniowie klasy 5a wybrali się z wychowawcą i nauczycielem współorganizującym kształcenie do Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury na spektakl „Żółta dama – legenda muzyczna” w reżyserii i choreografii Karola Urbańskiego. Dzieło powstało na motywach XVIII-wiecznej, mazowieckiej legendy, mówiącej o tragicznych dziejach liwskiego kasztelana – Marcina Kuczyńskiego i jego żony – Ludwiki. W spektaklu ukazano naprzemiennie wydarzenia z teraźniejszości i przeszłości.
          Przedstawienie „Żółta Dama” to muzyczna opowieść z morałem, przestrogą przed złą mocą zazdrości, która zatruwa prawdziwe uczucia, niszczy relacje. To symbol miłości, nieufności, zdrady i śmierci.
          W przedstawieniu wykorzystano możliwości, jakie daje nowoczesna technika multimedialna.
          Po zakończonym spektaklu uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Tadeuszem Chudeckim, który wcielił się w postać dziadka.
          Wisienką na torcie w drodze powrotnej było spotkanie w komunikacji miejskiej Antoniny Litwiniak - dziewczynki, która wcieliła się w rolę Ady Niezgódki w nowej ekranizacji  „Akademii Pana Kleksa". Wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci i bogatsi o nowe doświadczenia. [K.P.], [J.S.]
        • Lektura w pudełku😀

• 13.02.2024 11:09
        • Uczniowie klas 5a, 5b i 5c swoją przygodę z powieścią H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” rozpoczęli tradycyjnie – czytając książkę. Ale tym razem zadaniu temu towarzyszyło nieustanne myślenie o tym, jak stworzyć swoją wersję „lektury w pudełku”. Szczegółową informację na temat projektu wszyscy otrzymali na Teamsach. Potem już wszystko zależało od ich inwencji, zaangażowania i poczucia estetyki.
          Na lekcji każdy uczeń pokazywał swoje pudełko oraz elementy, które obowiązkowo miały się w nim znaleźć (streszczenie lektury i list do wybranego bohatera). Następnie wykazywał związek wskazanych przeze mnie przedmiotów z pudełka z treścią utworu. Poza wieloma oczywistymi skojarzeniami były również nieszablonowe i nieoczywiste.
          Cieszę się, że WSZYSCY moi piątoklasiści zaliczyli obowiązkowy projekt, jestem przekonana, że lektura stała im się bliższa.
          Zachęcam do obejrzenia pudełkowej wersji historii Stasia i Nel.