Każdy może mieć swojego lapbooka
- 29.01.2024 11:33
- Uczniowie klas 5a, 5b i 5c, czytając „Chłopców z Placu Broni”, tworzyli własne lapbooki. Tym samym zrealizowali projekt edukacyjny, który nie tylko przybliżył im treść lektury, ale także pozwolił poznać jedną z metod na tworzenie indywidualnych notatek na temat czytanej książki.
Lapbook przypomina edukacyjne portfolio. Zbudowany jest z grubszej teczki, w środku której przykleja się książeczki, kieszenie, harmonijki, wachlarze, ilustracje, notatki, pozwalające na uporządkowanie informacji według pomysłu i inwencji autora.
Uczniowie otrzymali ode mnie instrukcję tworzenia lapbooka oraz listę zagadnień dotyczących lektury. Wspólnie ustaliśmy kryteria sukcesu, czyli co będzie punktowane przy ocenie.
Powstały niezwykłe prace, które moim uczniom pomogły zrozumieć historię Nemeczka, mnie pokazały, z jak twórczymi osobami na co dzień pracuję, a Państwu pozwolą się poczuć jak na wystawie, jeśli zechcecie obejrzeć nasza galerię J[A.G.] - więcej
Klasa 5a i 5c w Płocku
- 17.01.2024 20:53
- Uczniowie klasy 5a i 5c 12 stycznia wybrali się na wycieczkę do Płocka. Jedną z atrakcji był udział w spektaklu pt. "Opowieść Wigilijna", który był wystawiany w Teatrze Dramatycznym. Piątoklasiści poznali historię samotnego skąpca Scrooge'a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędzał sam w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy.
Pewnego zimnego, świątecznego wieczoru, kiedy Scrooge siedział po skończonej pracy odwiedził go duch jego zmarłego przyjaciela Marleya. Nieoczekiwany gość zapowiedział przybycie trzech kolejnych duchów, dzięki którym Scrooge przeanalizował swoje postępowanie i spróbował zmienić przyszłość. Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy czasowej „Słowiańskie Betlejem” umieszczonej w oddziale Etnograficznym w Spichlerzu w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystawa pokazała zwiedzającym uczniom zwyczaje i rytuały związane z obchodami Bożego Narodzenia wśród Słowian, podkreślając wspólne elementy oraz drobne różnice między nimi. Ekspozycja obejmowała obiekty z kultur bułgarskiej, białoruskiej, czeskiej, macedońskiej, polskiej, rosyjskiej, słowackiej i ukraińskiej. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach pt. "Choinkowe ozdoby z opłatka - światy". Uczestnicy poznali genezę i symbolikę opłatka, różne formy ozdób opłatkowych oraz znaczenie w kulturze ludowej. Każdy uczeń wykonał według instrukcji ozdobę, którą mógł później skonsumować.
W drodze na posiłek w centrum Płocka spotkaliśmy pomnik przedstawiakący Mirę Zimińską - Sygietyńską idącą ulicą z parasolką i bukietem kwiatów. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z patronką naszej szkoły.
Choć zaczęliśmy ferie trochę później od naszych rówieśników to wróciliśmy z pozytywną energią i bogatsi o nowe doświadczenia. [K.P.], [J.S.], [A.B.] - więcej
Klasa 4bi 4e - w Parku Trampolin Stacja Grawitacja
- 18.12.2023 09:19
- Uczniowie klasy 4b i 4e 11 grudnia uczestniczyli w mikołajkowej wycieczce w Parku Trampolin Stacja Grawitacja. Celem wyjazdu było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja uczniów oraz rozwijanie zainteresowania sportem. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m. in. ścieżek akrobatycznych, koszy do wsadów, trampolin sportowych, basenów wypełnionych poduszkami powietrznymi oraz parku linowego. Pobyt w parku trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechami na twarzach. [B.Z.]
- więcej
Klasa 5a - spotkanie z kulturą
- 10.12.2023 20:29
- 8 grudnia uczniowie klasy 5a z wychowawcą i nauczycielem współorganizującym proces kształcenia wybrali się do Warszawy. Pierwszym punktem do zrealizowania był udział w spektaklu familijnym "Mała Syrenka" w Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury. Twórcy spektaklu zabrali nas do podwodnego, tajemniczego świata. Do morskiej krainy zamieszkałej przez baśniowe stworzenia, którym towarzyszyliśmy w pierwszej miłości, zauroczeniu, rozczarowaniu, poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca w świecie. Nie zabrakło wzruszeń i humoru. Musical na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pokazał nam jaką cenę należy czasem zapłacić za marzenia. Każdy z nas pewnie wyniósł coś innego ze spektaklu ale na pewno każdy z nas dostrzegł przesłanie aby "być sobą".
Kolejnym punktem był udział w lekcji muzealnej pt. "Pociągi pancerne w służbie Rzeczypospolitej” w Stacji Muzeum.
W muzeum mogliśmy zwiedzić pociąg pancerny, jedyny tak zachowany eksponat tego typu w Europie. Zwiedzaliśmy również sale wystawowe i muzealny skansen odkrywając historię kolei, w tym między innymi genezę powstania pociągów pancernych, ich przeznaczenie i zastosowanie podczas działań militarnych. Wycieczka nasza została urozmaicona przemieszczaniem się po stolicy różnymi środkami lokomocji- pociągiem, metrem oraz tramwajem.
Bogatsi o nowe doświadczenia, zdobytą wiedzę oraz uwrażliwieni na piekno wróciliśmy do Pruszkowa. [K.P.], [J.S.] - więcej
Klasa 5b i 5c - W świecie osób niepełnosprawnych
- 07.12.2023 22:27
- W trakcie omawiania na lekcjach języka polskiego „Katarynki” B. Prusa poruszałam z uczniami klas piątych temat osób niepełnosprawnych.
Chętni uczniowie klasy 5b i 5c mogli nakręcić reklamę społeczną lub film informacyjny na temat codzienności osób niepełnosprawnych. I choć poniżej umieszczone filmiki mogą technicznie pozostawiać trochę do życzenia, to ja jestem dumna z moich piątoklasistów - sami wymyślili scenariusz projektu, nagrali go, zmontowali, a przede wszystkim wykazali się wrażliwością i empatią. Dziękuję, kochani.
Serdecznie zachęcam do obejrzenia „debiutów filmowych” jedenastolatków.
[A.G.] - więcej