• Akcja „ŻONKILE”  zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
      • Akcja „ŻONKILE” zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

• 26.04.2023 09:24
      • Z okazji  80 rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie: 19.04.1943  - 19.04.2023
        Dlaczego  „Żonkile”?
        Marek Edelman był jednym z niewielu, który przeżył powstanie w getcie, po wojnie zawsze
        19 kwietnia,  „KTOŚ„ anonimowy, na jego wycieraczkę kładł żółte kwiaty, często żonkile na pamiątkę wybuchu bohaterskiego powstania.
        Panie uczące historii: Katarzyna Jakobielska i Justyna Szymańska w klasach 4-8 przeprowadziły lekcje historii dotyczące powstania w getcie. Uczniowie klas 8 wykonali plansze upamiętniające to wydarzenie, które były wyeksponowane na holu głównym. Uczniowie klas 6-8 wykonywali żonkile, które  w dniu 19 kwietnia wręczali uczniom i pracownikom szkoły. Pani Katarzyna Jakobielska wraz z uczniami 8 d i 8b przeprowadziła prawie we wszystkich klasach (0-3) krótką pogadankę na temat tego ważnego  dnia w naszej historii. Prawie każdy w naszej szkole, w tym dniu miał przyczepionego żonkila, który jest wyrazem naszej PAMIĘCI.
        [K.J.]