Zdrowie psychiczne
… Ale czym właściwie jest?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie psychiczne jako poczcie dobrostanu, które dotyczy 3 obszarów: fizycznego, psychicznego i społecznego. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne jest czymś więcej niż brakiem zaburzeń psychicznych. To taki stan, w którym człowiek chce i potrafi korzystać ze swoich zasobów, dostrzega i wykorzystuje własne możliwości, a dzięki temu radzi sobie z codziennymi sytuacjami życiowymi i uczestniczy w życiu społecznym.
Dobre zdrowie psychiczne jest podstawą dobrego samopoczucia, zdolności funkcjonowania w społeczeństwie, poczucia spełnienia i satysfakcji z życia. Zdrowie psychiczne nie polega na odczuwaniu wyłącznie pozytywnych emocji.
Łatwo wpaść w złudzenie „idealnego”, pozbawionego trudności i trosk życia śledząc różnego rodzaju portale i media społecznościowe – miejsca, w których oglądamy piękne zdjęcia ukazujące perfekcyjnych ludzi i ich życie. Łatwo wtedy o przekonanie, że wszyscy dookoła prowadzą życia wyjątkowe, wspaniałe, łatwe, bez problemów, dylematów czy trudnych emocji, podczas gdy w rzeczywistości, doświadczanie tego wszystkiego jest naturalnym elementem życia. Wbrew obiegowemu przekonaniu tłumienie uczuć, udawanie, że nie doświadcza się trudnych stanów, że nie czujemy smutku, zazdrości, złości, itp. NIE JEST wskaźnikiem „silnej psychiki”. Wiele odwagi wymaga szczera i otwarta rozmowa o tym co jest dla nas bardzo osobiste, ważne, często trudne i wywołujące silne emocje.
W zadbaniu o nasze zdrowie psychiczne ważne jest codzienne dbanie o siebie (prowadzenie szeroko pojętego zdrowego trybu życia, rozwijanie sposobów radzenia sobie ze stresem, zmniejszania napięcia, tworzenie i utrzymywanie relacji, które będą naszą siecią wsparcia). Jednocześnie ogromne znaczenie ma reagowanie, gdy już coś się dzieje – zauważenie tego z czym się borykamy, poszukanie wsparcia, rozmowa o tym co czuję i gotowość zwrócenia się po pomoc.
Każdy z nas doświadcza trudnych emocji. Każdy z nas miewa myśli, których się obawia czy wstydzi. Każdy z nas czasem czuje się gorzej – i to jest w porządku.
Jednocześnie każdy z nas może zwrócić się o pomoc, szukać wsparcia i pomocy i je otrzymać – i to też jest w porządku.
Pamiętajmy o tym, nie tylko dziś.