• Domowe zabawy logopedyczne.
   • Domowe zabawy logopedyczne.

   • 03.12.2021 14:06
   • Domowe zabawy logopedyczne.
   • Wspieranie naturalnego rozwoju mowy dzieci może przybierać rozmaite formy. Przede wszystkim ważne jest, by z dziećmi po prostu rozmawiać, wysłuchiwać ich i jednocześnie dawać prawidłowy wzorzec mowy. Czytanie książeczek, wierszyków, wspólne oglądanie ilustracji w książkach i opowiadanie o nich to ważne dla rozwoju mowy wspólne aktywności. Pomagają zbudować więź z dzieckiem, rozwijają mowę i wyobraźnię. Oprócz tego warto pamietać o "gimnastyce buzi", którą w prosty sposób można wpleść w codzienne wspólne czynności, szczególnie te związane ze spożywaniem posiłków. 

    Oto kilka domowych zabaw i ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne i ćwiczące prawidłowy wdech i wydech:

    1. Wylizywanie talerza. Tak, tak, logopedyczne wygibasy często niewiele mają wspólnego z kulturalnym zachowaniem przy stole, jednak warto przymknąć oko i wylizywać resztki sosu, czy budyniu z talerzyków, miseczek, kubeczków. Można zrobić rodzinne zawody- kto pierwszy wyczyści talerzyk? 

    2. Oblizywanie warg dookoła, oblizywanie warg posmarowanych odrobiną dżemu, jogurtu, nutelli itp. 

    3. Zlizywanie z podniebienia odrobiny andruta, opłatka, czy jadalnego banknotu. Buzia otwarta szeroko.

    4. Zbieranie z talerzyka okruszków, odrobiny pokruszonego ciastka, posypki do ciast.

    5. Zabawy w rozpoznawanie smaków. Zawiązujemy oczy chustką i na czubek języka podajemy odrobinę ketchupu, soku z cytryny, musztardy, soli, cukru, dżemu itp. Zadaniem dziecka jest powiedzenia, czego spróbowało. Ćwiczenie to uwrażliwia zmysł smaku, ćwiczy pamięc sensoryczną, ma wiele wspólnego z zajęciami integracji sensorycznej. Oprócz tego to po prostu fajna zabawa :)

    6. Chuchanie na lustro lub szybę i rysowanie wzorków na zaparowanym fragmencie szkła. 

    7. Zjadanie słonego paluszka, kawałka chrupki kukurydzianej, czy kawałków miękkich owoców bez użycia rąk. Dziecko pochyla się nad talerzykiem i zbiera wargami kawałki jedzenia, gryzie dokładnie i połyka.

    8. Dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą, do soku, napoju. Robienie "burzy w szklance wody". Można do wody w szklance dodać odrobinę płynu do naczyń i będzie dodatkową atrakcją w postaci piany, która powstanie podczas dmuchania. 

    9. Zdmuchiwanie ze stołu kulek z papieru, waty, piłeczek pingpongowych. Można zrobić zawody "piłkarskie" i dmuchać wraz z dzieckiem z przeciwnej strony, aż w końcu któryś z graczy "strzeli bramkę". Emocje na poziomie Ligi Mistrzów gwarantowane! 

    10. Dmuchanie przez słomkę na kleksy wody, mleka lub rozwodnionej farbki na kartce. Z kleksów powstają dziwaczne formy, "potwory", mające liczne odnóża i kształty. Jeśli użyjemy farbki można poczekać aż kleksy wyschną i dorysować im oczy, nosy, fryzury tworząc "galerię dziwolągów." Ważne jest, by przypominać dziecku, że powietrze trzeba nabierać przez nos. 

    Życzę udanej i wesołej zabawy!

     

    [MŚM]

     

   • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie
   • 22 728 08 83
   • al. Wojska Polskiego 34
    05-800 Pruszków
    05-800 Pruszków
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych