Klasa 6a i 6c na wycieczce w Łodzi
- 17.11.2024 01:34
14 listopada klasy 6a i 6c wyruszyły na wycieczkę do Łodzi, aby poznać jej kulturalne i przyrodnicze atrakcje. Swoje zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Kinematografii, gdzie mieli okazję zapoznać się z historią polskiego kina i różnorodnymi technikami filmowymi. Uczniowie odkrywali tajniki pracy operatora, reżysera, a także proces tworzenia filmów animowanych i efektów specjalnych.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze. Szóstoklasiści mieli tu szansę zgłębić świat włókiennictwa, poznając dawne technologie produkcji materiałów oraz procesy tworzenia tkanin, które kiedyś stanowiły o potędze przemysłowej Łodzi.
Na zakończenie dnia uczniowie odwiedzili łódzkie zoo, a w nim – nowoczesne orientarium. Wyjątkową atrakcją była możliwość obserwacji słoni podczas ich kąpieli, kiedy to karmione, bawiły się w wodzie ku radości obserwujących. Wycieczka była dla wszystkich niezapomnianą lekcją historii, przyrody i ekologii, przynoszącą mnóstwo wrażeń i nowej wiedzy.[K.P.], [A.B.], [J.S.]
- więcej
Klasa 4d - kodowanie na dywanie
- 17.11.2024 01:27
Czasami przypadek decyduje o tym, że spędzamy miło czas i odkrywamy świat w zupełnie nowym wydaniu.
Tak właśnie było w przypadku klasy 4d, która podczas zajęć informatyki (15.11.2024) miała okazję poznać kodowanie na dywanie z wykorzystaniem Genibotów. Czwartoklasiści zapoznali się z podstawowymi funkcjami ruchu i dźwięku, a także podjęli pierwsze próby kodowania.
Zaangażowanie uczniów oraz ich chęć zgłębiania możliwości robota były inspirujące i zdecydowanie motywują do organizowania kolejnych takich lekcji! [K.P.]
- więcej
Wyprawa 5b i 5e na Czarny Ląd
- 18.10.2024 11:21
- 10 października uczniowie klas 5b i 5e przeżyli niesamowitą przygodę w „afrykańskiej wiosce” Kuanjamo.
Centrum Afrykańskie to niepowtarzalne miejsce, w którym można zapoznaliśmy się z codziennym życiem Afrykańczyków, ich kulturą oraz sztuką. Teren wioski to kilkanaście chat, jakby żywcem przeniesionych z Afryki, których uzupełnieniem są różne egzotyczne przedmioty i sprzęty. Sercem wioski są zbiory Muzeum Afrykańskiego, liczące łącznie ponad 1500 eksponatów przywiezionych z kilkudziesięciu podróży i wypraw do Afryki. Obrazują one życie codzienne różnych afrykańskich plemion. Zobaczyliśmy m.in.: kolekcję rytualnych masek, instrumenty muzyczne, drewniane rzeźby i płaskorzeźby, broń, biżuterię, tkaniny, stroje, hafty, wyroby ze skóry, przedmioty codziennego użytku.
Uczniowie uczyli się podstawowych słów w języku suahili, a także afrykańskiej piosenki Asiko Song. Wzięli udział w „afrykańskich igrzyskach”, w czasie których strzelali z łuku i ścigali się z koszami na głowie. Uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat zwierząt Afryki - wiemy już na 100 %, że zebry są czarne w białe paski, a lwy są bardzo leniwe J. Mieli okazję przejechać się ciuchcią Mombasa Express, a także poszukiwać z mapą skarbów na terenie ośrodka.
Największą radość wzbudziły warsztaty bębniarskie (nauka gry na afrykańskim instrumencie Djembe), prowadzone przez Rica z Kongo. Były one nie tylko niezwykłą lekcją muzyki i rytmiki, ale także swoistą godziną wychowawczą. Rick przekazał nam wiele uniwersalnych prawd, które ważne są zarówno dla mieszkańców Afryki, jak i dla nas, np. „Pamiętaj, uśmiech nie przyjdzie do ciebie pocztą”, „Słowo PRZEPRASZAM ułatwia życie”, zdradził nam również bardzo ważną życiową zasadę DOMINO.
Na zakończenie wyprawy uczniowie, posileni kiełbaskami upieczonymi nad ogniskiem, wzięli udział w konkursie wiedzy o Afryce, w trakcie którego wykazali się wiedzą zdobywaną przez cały dzień. Okazało się, że w trakcie zabawy można się wiele nauczyć.
[A.G.], [B.Z.] - więcej
Talent + praca (nawet w wakacje) = sukces
- 18.10.2024 11:13
- Jeśli człowiek uzdolniony systematycznie doskonali swój talent, to tylko kwestią czasu jest to, kiedy jego regularna praca zostanie zauważona i doceniona.
Tak było w przypadku ucznia klasy 6 b Szymona Szczęsnego. Zawsze chętnie zgłaszał się do działu w konkursach recytatorskich i przyjmował wszelkie moje rady oraz wskazówki. Wspólnie pracowaliśmy nad interpretacją głosową wybranych tekstów. Czasami kończyło się to sukcesem, a niekiedy choroba nie pozwalała zaprezentować efektu końcowego.
W pierwszym tygodniu września Szymon podszedł do mnie po lekcji i z wrodzoną skromnością powiedział: „Mam coś dla pani”. I wręczył mi podziękowanie za przygotowanie go do udziału w XX edycji międzynarodowego projektu KARAWANA KULTURY realizowanego w ramach Międzynarodowego Konkursu Internetowego DIGI-FORM-ART – 2024. Okazało się, że zajął w nim drugie miejsce, recytując wiersz Mickiewicza, nad którym wcześniej pracowaliśmy.
W miniony wtorek Szymon znów nieśmiało poinformował mnie o swym kolejnym sukcesie. Zajął II miejsce w Ogólnopolskim Wakacyjnym Konkursie Recytatorskim dla dzieci i młodzieży w formule online organizowanym przez Fundację Kultura Górą.
Szymonie, Twoje sukcesy nie są dla mnie zaskoczeniem. Ja wiem, że to początek Twojej artystycznej drogi. Liczę na to, że kiedyś będę oglądać Cię odbierającego najważniejsze aktorskie nagrody.
Za Twoją zgodą dzielę się tymi dobrymi informacjami z całą społecznością szkolną, licząc na to, że Twoja historia przekona innych uczniów, że warto w siebie uwierzyć, że warto zrobić coś więcej, że warto nawet w wakacje rozwijać swoje pasje.
Gratuluję Ci z całego serca![A.G.] - więcej
Relacja z wycieczki klas 4b i 4d do stajni Wiga
- 15.10.2024 23:36
W piątek 7 października uczniowie klas 4b i 4d spędzili niezapomniany dzień w stajni Wiga, biorąc udział w pełnej przygód wycieczce. Program był pełen wyzwań, a piękna jesienna pogoda i pachnący las tylko dodały uroku temu wyjątkowemu dniu.
Główną atrakcją były podchody, podczas których dzieci musiały wykazać się umiejętnością posługiwania się mapą, rozpoznawania znaków topograficznych oraz wyznaczania kierunków świata przy użyciu kompasu. Komunikacja między drużynami odbywała się przez walkie-talkie, co dodało emocji i jeszcze bardziej zintegrowało uczestników. Wysiłek się opłacił – po rozwiązaniu wszystkich zadań uczniowie zdobyli klucze do tajemniczego skarbu, w którym ukryte były słodkości i pamiątkowe magnesy.
Ale to nie koniec przygód! Dzieci miały także okazję wziąć udział w wykopaliskach, korzystając z wykrywaczy metali. Eksplorowanie terenu i poszukiwanie skarbów dostarczyło wielu radości i wrażeń.
Na zakończenie wycieczki odbyło się wspólne ognisko, przy którym można było odpocząć po pełnym wrażeń dniu i zjeść smaczne przekąski.
To był dzień pełen przygód, zabawy i nauki, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników! [P.K.]
- więcej