• Lęki u dzieci dotyczące zachorowania na Koronawirusa

• Co to jest Koronawirus.

To bardzo mała niewidoczna gołym okiem, ale bardzo groźna cząstka, która przenosi się w powietrzu i osiada na różnych przedmiotach. Wirus rozwija się tylko wtedy, gdy dostanie się do organizmu człowieka przez nos, oczy czy usta. Może spowodować, że zarażony człowiek zachoruje i będzie miał kaszel, wysoką gorączkę i trudności z oddychaniem.

Nie martw się jednak. Dzieci chorują rzadziej i przechodzą chorobę łagodniej niż dorośli.

Czy koronawirus potrafi latać.

Wirus sam nie lata, nie ma skrzydeł jak ptak, ale lubi z nami podróżować i jest na całym świecie. Najczęściej przenosi się w powietrzu z kropelkami śliny,, przykleja” się do tych kropelek i wydostaje się, gdy mówimy, kichamy czy kaszlemy. Takie zakażone kropelki,, siadają” na naszych rękach, klamkach, biurkach, huśtawkach, a gdy ich nie myjemy i dotkniemy buzi, wirus może łatwo przedostać się do naszego organizmu.

Dlatego tak ważne jest aby dokładnie i często myć ręce.

Co to jest Epidemia , co to jest Pandemia.

Zimą w Chinach zaczęło w tym samym czasie chorować na nieznaną chorobę bardzo dużo ludzi.

To był początek Epidemii.

Teraz osoby zakażone koronawirusem i chore z tego powodu są na całej kuli ziemskiej.

Dlatego mówimy o Pandemii.

Epidemia dotyczy zachorowań w jednym kraju, Pandemia dotyczy sytuacji gdy choroba występuje na całym świecie.

Jak mogę chronić się przed koronawrusem.

1.       Często i bardzo dokładnie myć ręce

2.       Nie dotykać rękami twarzy

3.       Nie podawać ręki na powitanie

4.       Zasłaniać usta i nos przy kaszlu i kichaniu

5.       Nie zbliżać się poza domem do innych ludzi (zachować odstęp)

6.       Zasłaniać na ulicy usta i nos ( noszenie maseczek)

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla mamy taty, babci i dziadka.

Choroba częściej rozwija się u osób dorosłych, dlatego mogą zachorować Twoi bliscy. Najbardziej jest niebezpieczna dla babci i dziadka. To dlatego, że są już starsi i chorują na inne choroby.

Nie możecie odwiedzać Dziadków , aby chronić ich przed zakażeniem koronawrusem, ale możemy rozmawiać przez telefon lub zobaczyć się w komputerze. Jeśli będziecie ostrożni to wkrótce się spotkacie.

Dlaczego nie mogę chodzić do szkoły, przedszkola i na plac zabaw.

Nie możecie chodzić do szkoły, przedszkola aby nie spotykać się w grupie i nie przenosić wirusa między sobą w trakcie kichania, kaszlu czy przez dotykanie różnych przedmiotów na których może znajdować się koronawirus. Nie możecie chodzić na plac zabaw bo na urządzeniach na placu zabaw mogą znajdować się cząstki koronawirusa. Gdy dotkniesz niechcący nieumytymi rękoma twarzy po zabawie , możesz ułatwić wirusowi wtargnięcie do Twojego organizmu.

Dlaczego mama i tata są w domu ale nie mogą spędzać czasu ? Dlaczego pracują w domu a nie w pracy.

Mama i tata podobnie jak Ty zastali w domu dla własnego bezpieczeństwa, aby nie zarazić się koronawirusem i nie ułatwić mu rozprzestrzeniania się wokół. Nie mogą spędzać z Tobą więcej czasu bo muszą pracować w domu.

Dlaczego ludzie noszą maseczki na dworze?

To dlatego , że bardzo dużo osób jest zarażonych koronawirusem, ale nawet o tym nie wiedzą, ponieważ nie mają kaszlu i gorączki. Te osoby mogą jednak zarażać innych na przykład podczas mówienia. Dlatego nosimy maseczki

Kiedy skończy się koronawirus.

Na razie nie wiemy , jak pozbyć się tego wirusa i nie wiemy kiedy ludzie przestaną chorować. Naukowcy na całym świecie pracują nad lekami i szczepionką na koronawirusa.

Możemy jednak przestrzegać obowiązujących zasad, aby się nie zarazić.