• Najczęściej zadawane pytania do terapeuty integracji sensorycznej

• Na co powinienem zwrócić uwagę obserwując moje dziecko?
          Poniżej znajdują się niektóre zachowania, które, jeśli się powtarzają, powinny być powodem do konsultacji z Terapeutą Integracji Sensorycznej:
          • Ma problem z samodzielnym wyciszeniem
          • Wydaje się, że ma obniżone lub nadmiernie podwyższone napięcie mięśniowe
          • Wydaje się być nadwrażliwe na hałas, dotyk, zapachy, innych ludzi, rówieśników
          • Występują trudności z nawiązywaniem kontaktów
          • Odczuwa dyskomfort nowych ubranek, sygnalizuje, że nadmiernie przeszkadzają metki
          • Nie bawi się zabawkami adekwatnymi do wieku
          • Jest rozdrażnione podczas przytulania a podczas trzymania na rękach odgina się nagle do tyłu
          • Występują trudności z spaniem, ubieraniem, jedzeniem, i/lub treningiem czystości
          • Nie radzi sobie z pracami manualnymi, wycinaniem, rysowaniem, zapinaniem guzików
          • Wydaje się być nadmiernie ruchliwe, unika dotykania pewnych rzeczy, chodzi na palcach
          • Ma trudne do opanowania wybuchy emocji
          • Bardzo szybko się rozprasza, ma problem z siedzeniem w jednym miejscu przez dłuższy czas.
          Dla kogo przeznaczona jest terapia Integracji Sensorycznej?
          Terapia Integracji Sensorycznej jest dla każdego, u kogo zostaną stwierdzone i zdiagnozowane zaburzenia przetwarzania sensorycznego (zaburzenia integracji sensorycznej), czyli dla niemowląt, dzieci, nastolatków a także dorosłych. Terapię SI wykorzystuje się w celu usprawnienia funkcjonowania dzieci z problemami w uczeniu się, osób z zespołem FAS, ADHD, niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem, i innymi dysfunkcjami rozwojowymi. Aby stwierdzić czy występują zaburzenia Integracji sensorycznej należy wykonać rzetelną diagnozę. Sama wiedza o SI nie wystarczy. Warto także pamiętać, że z zaburzeń SI się nie wyrasta. Brak odpowiedniej stymulacji w dzieciństwie może spowodować problemy w życiu dorosłym.