• Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Michała Rusinka

     • 10 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski wierszy Michała Rusinka.
      Z 68 uczniów zapisanych w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 64 z 16 klas: 1b,1d,2a,2b,2e,3a,3b,3c,3d,3e,4b,4e.5b,5c,5d,6b.


      Komisja w składzie:
      p. Kalinowska Lucyna
      p. Sawczuk Jolanta
      p. Tyszko Grażyna
      wysłuchała prezentacji wierszy  wszystkich uczestników i zdecydowała co następuje:


      Nagrody i wyróżnienia:


      KLASY PIERWSZE

      1. Alicja Krasnodębska 1d – Łopata od śniegu – I NAGRODA
      2. Hania Krasnodębska 1d – Toster – II NAGRODA

      KLASY DRUGIE

      1. Mateusz Karwowski 2a – Wieczorem – I NAGRODA
      2. Zofia Micek 2a – Kocyk – II NAGRODA


      Ex aequo ( na równi)
       

      1. Amelia Pydzik 2b - Miś – III NAGRODA
      2. Stefania Szymczyk 2e – Szafa - III NAGRODA
      3. Antonina Wierak 2e - Stolik – III NAGRODA

      KLASY TRZECIE

      1. Julian Shnoda 3e – Łazienka - I NAGRODA

      Ex aeqvo ( na równi)

      1. Wojciech Zawadzki 3b – Kocyk - II NAGRODA
      2. Łucja Lewandowska 3d – Kafelki - II NAGRODA

      Ex aequo (na równi)

      1. Dawid Szumla 3a – Dywan - III NAGRODA
      2. Maja Kamińska 3b – Huśtawka - III NAGRODA

      WYRÓŻNIENIA:

      1. Gabriela Bukała 3c – Kret
      2. Dominik Wysocki 3d –Umywalka
      3. Laura Tomczykowska - Dywanik


      KLASY CZWARTE

      1. Filip Dolega 4b – Toster – I NAGRODA

      KLASY PIĄTE

      1. Szymon Szczęsny 5b - Fotel – I NAGRODA
      2. Natasza Stawarska 5c – Portrety – II NAGRODA

      KLASY SZÓSTE

      1. Łucja Rzosińska 6b – Łóżko – I NAGRODA

      W związku z tym, że do Szkolnego Konkursu Recytatorskiego przystąpiła bardzo duża liczba uczniów  Komisja konkursowa postanowiła przyznać większą pulę nagród oraz wyróżnień na poszczególnych poziomach, a nie jak zaplanowano tylko w trzech kategoriach.
      Przyznane nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone w kwietniu 2024r., o konkretnym terminie uczestnicy zostaną powiadomieni, a informacja będzie podana na szkolnej stronie www.
      Protokół podpisany przez Komisję konkursową znajduje się na tablicy informacyjnej przed biblioteką.
       

     • Do nauki nie zawsze służy podręcznik

     • Historię narodzin greckich bogów uczniowie klas 5a, 5b i 5c poznali niestandardowo. Tym razem nie usłyszeli Kochani, otwieramy podręczniki…
      W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictw 2.0 p. J. Sawczuk zakupiła do naszej szkolnej biblioteki „Mitologię Greków i Rzymian w komiksie”. Ta niezwykła książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia trafiła do nas na lekcje języka polskiego. Najpierw uczniowie w parach czytali komiks o powstaniu świata, potem go omawialiśmy, analizując poszczególne etapy i odtwarzając drzewo genealogiczne bogów olimpijskich.
      Moi piątoklasiści uznali, że to niezwykle atrakcyjne połączenie słowa i rysunku będzie świetną powtórką przed sprawdzianem z mitologii. Dlatego część z nich postanowiła przeczytać cały komiks i po lekcji udali się do biblioteki, by wypożyczyć mitologię w wersji francuskiej pisarki Sandrine Mirzy zilustrowaną rzez Clotkę.
      A ja cieszyłam się, że udało mi się zarazić uczniów czytelniczym bakcylem i udowodnić, że nowości wydawnicze w szkolnej bibliotece są bardzo potrzebne.

      [A.G.]

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

     • W dniu 04.04.2024r w naszej szkole jak co roku był obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Symbolem autyzmu jest kolor niebieski. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi takim zaburzeniem, uczniowie naszej szkoły w dniu 04.04.2024 ubrani byli w stroje z elementami w tym kolorze. Na szkolnym korytarzu zostały umieszczone informacje na temat autyzmu, prezentacja przedstawiająca znane osoby ze spektrum. Na drzwiach wejściowych pojawiły się również inne dekoracje i symbole, które bezpośrednio kojarzone są z zaburzeniami o charakterze neurorozwojowym, takie jak: żarówka, motyl, puzzle czy dłoń. W sali fitness uczniowie szkoły mogli obejrzeć krótkie filmiki ukazujące życie osób ze spektrum autyzmu, które pomogły zrozumieć i poznać lepiej codzienność osób żyjących z tym zaburzeniem. Akcje podobne do dzisiejszej, mają na celu zwiększyć świadomość uczniów na autyzm oraz uwrażliwić ich na potrzeby i możliwości osób, u których został on zdiagnozowany. Kwiecień jest miesiącem uznawanym za Światowy Miesiąc Autyzmu. [M.S]

     • Światowy Dzień Zdrowia - 7 kwietnia

     • Dziękujemy za troskę uśmiech dobre serce i poświęcenie, za plaster na kolano, za telefon do mamy i taty, za zimny okład i ciepło miętę gdy zaboli brzuszek.Za zmierzenie temperatury i słowa otuchy. Dziękujemy,że pani Ela jest z nami i wiosenny bukiet jej w darze składamy. Dzieci i wychowawcy ze świetlicy

     • Mistrzostwa Pruszkowa w indywidualnych biegach przełajowych

     • 8 kwietnia 2024 r. odbyły się Mistrzostwa Pruszkowa w indywidualnych biegach przełajowych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły wystartowała w kategorii dzieci (dziewczęta i chłopcy) oraz młodzież (dziewczęta i chłopcy). Po ciężkiej rywalizacji, dwie z naszych zawodniczek w kategorii młodzież zakwalifikowały się do następnego etapu na szczeblu powiatowym, a jedna z nich sięgnęła po złoto, zajmując pierwsze miejsce.

      Klasyfikacja dziewcząt:

      I miejsce – Gabriela Grązka🥇

      IX miejsce – Natalia Ratajczyk

      Gratulacje dla wszystkich uczestników za walkę, zaangażowanie i sportową postawę. [M.Mi.]

     • Konkurs Ekologiczno-plastyczny „Eko- Zabawka/ Gadżet”

     • Zapraszamy uczniów klas I-VI do wzięcia udziału w konkursie ekologiczno- plastycznym „Eko-zabawka/Gadżet”

      • Prace mogą być wykonywane  z użytych przedmiotów nadających się  do ponownej obróbki: (np. puste butelki, zakrętki, kartony po napojach, pojemniki po jogurtach , makulatura.) i/ lub naturalnych surowców. Format pracy dowolny.
      • Prace należy składać w nieprzekroczonym terminie do 25 kwietnia 2024 r. do P. Małgorzaty Mińkowskiej (Świetlica 30A), lub p. Anny Piotrzkowicz.
     • Marzec w świetlicy

     • Miesiąc marzec był miesiącem intensywnej pracy. Pierwszy tydzień upłynął pod hasłem "Dzień kobiet". Dzieci poznały historię powstania tego święta. Mówiły o roli mamy w ich życiu. Słuchały wierszy i opowiadań. Wykonały prace plastyczne i dekoracje z życzeniami dla wszystkich pań. 
      Uczniowie mieli okazję zapoznać się z postacią Fryderyka Chopina. Dowiedziały się o życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Słuchały jego utworów. 
      Z inicjatywy nauczycieli świetlicy i we współpracy z samorządem klas młodszych zorganizowano przywitanie wiosny. 
      21.03.2024 dzieci uczęszczające do świetlicy wystąpiły z inscenizacją pt "Wiosna" zakończoną "Wiosennym pokazem mody". 
      Tradycją świetlicy jest jest kultywowanie zwyczajów i obrzędów naszego kraju.  Rozmawialiśmy o zwyczajach i obrzędach Świąt Wielkanocnych u nas i na świecie. Wykonano wiele dekoracji i prac plastyczno-technicznych. 
      W marcu wykonano dwa eksperymenty - doświadczenia"Tęcza na talerzu" oraz "Przeźroczyste jajko". Zachęcamy do odwiedzenia galerii.  

      Wychowawcy świetlicy

     • Warsztaty "Wielka Piątka" w świetlicy

     • W marcu, w świetlicy szkolnej, odbył się cykl warsztatów psycho-edukacyjnych, pod tytułem "Wielka Piątka". Dzieci uczestniczące w zajęciach, uczyły się rozpoznawać emocje, nazywać je i wyrażać w dobry sposób. Przy okazji ćwiczyły głośne czytanie, rysowanie i pisanie, a także umiejętność pracy grupowej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Dzieciom! [H.Z.] [A.D.]

     • Warsztaty wiosenno-wielkanocne w klasie 1b oraz 2c.

     • Pod koniec marca klasy 1b oraz 2c wzięły udział w warsztatach plastyczno -przyrodniczych. Dzieci z klasy pierwszej stworzyły swoją kompozycję ogrodu w szkle z żywych roślin i różnorodnych ozdób. Natomiast uczniowie klasy drugiej przygotowali przepiękne stroiki wielkanocne za pomocą farb, decoupage i innych dekoracji świątecznych. Dzieci podczas zajęć wykazały się niezwykłą kreatywnością. [K.K, A.M, I.Ł]

     • Klasy 1b, 3a w Jurassic Adventure

     • 22 marca klasy 1b oraz 3a zwiedziły wystawe Jurassic Adventure w Warszawie. W kilkunastu stylizowanych na prastarą dżunglę salach zamieszkało 46 naturalnej wielkości ruszających się i ryczących gadów. Odwiedzenie wystawy ułatwia dzieciom przyswojenie wiedzy w niecodzienny sposób. Pomagają w tym pracujący na wystawie edukatorzy. Nasi uczniowie mogli zobaczyć najsłynniejsze dinozaury z całego świata: są stegozaury, triceratopsy, celofyzy, jest przedstawiciel długoszyjców, czyli diplodok, znany z ogromnych przednich łap deinocheirus, wyglądający jak ptak beipiaozaur, jest wreszcie najgroźniejszy z drapieżników – tyranozaur.
      Takie ekspozycje tematyczne to nie tylko przepustka do świata nauki, ale przede wszystkim do poszerzenia zainteresowań uczniów. [K.K, M.N]

     • Mistrzostwa Powiatu w pływaniu pruszkowskich szkół podstawowych klas 3

     • 22 marca 2024r odbyły się Mistrzostwa Powiatu w pływaniu pruszkowskich szkół podstawowych klas 3 pod patronem Starosty Krzysztofa Rymuzy. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów. Z dumą informujemy, że uczeń klasy 3c Lenny Piotrowski zajął 1 miejsce w konkurencji indywidualnej. Wielkie brawa należą się także Maćkowi Gajewskiemu uczniowi klasy 3d, który w tej samej konkurencji zdobył 5 miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, wspaniałe reprezentowali nasza szkołę. [J.W.]

     • MISTERIUM - ZMARTWYCHWSTAŁ...

     • W środowy dzień Wielkiego Tygodnia w naszej szkole SP3 dzieci przedstawiły wydarzenia z życia i śmierci Pana Jezusa.

      Przy akompaniamencie Igora i skrzypaczki Marysi Rolki bielanki i byłej naszej uczennicy dzieci w sposób piękny oddały przeżycia paschalne.

      Święta Zmartwychwstania Chrystusa są największym cudem naszej wiary. Niech więc będą dla każdego serca radością i nadzieją na lepsze jutro.

      Alleluja. Zmartwychwstał i my zmartwychwstaniemy. Jak? Kiedy? To się okaże.

      s. Alicja Pełszyńska

     • Wyniki konkursu plastycznego "Wiosenny motyl"

     •  Klasy 1-3

      I miejsce: Mateusz Karwowski kl. 2a

      miejsce: Zofia Micek kl. 2a

      III miejsce: Szymon Sznajder kl. 2a

      Wyróżnienia: Julia Janyszko kl. 2a Danuta Śliwińska kl. 2a Natalia Plasota kl. 2d Łucja Lewandowska kl. 3d Maya Skowronek kl. 3c

      Klasy 4-6

      I miejsce: Marietta Piotrowska kl. 5c

      II miejsce: Amelia Brynkiewicz kl. 5c

      III miejsce: Zofia Bala kl. 4d

      Wyróżnienia: Szymon Krasnodębski kl. 4c Tomasz Foltyński kl. 4e Natasza Stawarska kl. 5c

      Gratulujemy!

     • Międzynarodowy Dzień Gofra w świetlicy🧇

     • 25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Chrupiący przysmak kojarzy się wielu z wakacjami w nadmorskich kurortach czy smakami dzieciństwa. Uczniowie naszej świetlicy szkolnej, również obchodzili to święto. Z okazji Światowego Dnia Gofra mali kucharze poznali tajemnice związane z pieczeniem gofrów. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli świetlicy z wielkim zapałem odmierzały składniki i przygotowały ciasto na gofry. Kiedy wszystko było gotowe świetliczaki przystąpiły do pieczenia. Było słodko, smacznie i kolorowo. Głównymi dodatkami do gofrów były bita śmietana, cukier puder oraz dżem jabłkowy. Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego. Sprzęt został zakupiony w ramach programu #laboratoria przyszłości. Omówione zostały również zasady higieny podczas przygotowywania posiłków. Gofry wyszły znakomite! Wszystkie dzieci degustowały upieczone gofry i miały możliwość doboru ulubionych dodatków. [M.Min], [L.K.], [A.P.]

     • Szkolne czytanie „Wierszyków domowych” Michała Rusinka

     • W poniedziałek 18 marca odbyło się szkolne czytanie „Wierszyków domowych” Michała Rusinka.
      Ola, Liza, Matylda, Amelka i Ola z Klasy IV b, Ola i Zuzia z klasy VI d oraz Emilka z VI c, a także wychowawczynie młodszych klas czytały dzieciakom z poziomów  I – III „Wierszyki domowe” Michała Rusinka. Celem tej szkolnej imprezy czytelniczej było zachęcenie dzieci do czytania wierszy oraz zainteresowanie ich twórczością Michała Rusinka. Jego wierszyki odkrywają przed czytelnikiem inny sposób patrzenia na zwykłe przedmioty: Budzik, Dywan, Kocyk, Toster itp. Na zakończenie został ogłoszony Szkolny Konkurs Recytatorski, którego tematem są „Wierszyki domowe”.

      [J. S.]

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZYTULANIA BIBLIOTEKARZA

     • Nauczycielki szkolnej biblioteki – panie: Monika Jaśtal i Jola Sawczuk serdecznie dziękują dzieciom ze świetlicy, które
      1 marca z okazji
      MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRZYTULANIA BIBLIOTEKARZA
      sprawiły nam bardzo miłą niespodziankę.  Z tej sympatycznej okazji otrzymałyśmy piękną laurkę i kwiaty. Było też przytulanie, potem było czytanie. Dzieci wraz ze swoimi paniami: Lucyną Kalinowską i Małgorzatą Mińkowską wysłuchały książki pod tytułem „Dinks” Martina Widmarka i Emilii Dziubak (książka została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa).

     • Konkurs historyczny: Bez korzeni nie zakwitniesz.

     • Moja Wielka i Mała Ojczyzna – 3 edycja 2024.

      Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej z klasy 6 i 7, lubisz słuchać historii rodzinnych, lubisz oglądać stare fotografie, rozmawiać z rodziną o dawnych czasach i chcesz kreatywnie przedstawić zasłyszane opowieści, weź udział w konkursie.

      Jak to zrobić?

      Spotkaj się z rodziną, porozmawiaj z dziadkami i innymi krewnymi na temat Waszych przodków. Wybierz się razem z nimi w pasjonującą podróż w czasie. Przeszukaj „zakurzone” domowe szuflady, strychy, „odkryj” domowe skarby, pamiątki, zdjęcia, archiwalne dokumenty. Odwiedź najbliższe Twojemu miejscu zamieszkania Archiwum Państwowe, gdzie możesz skorzystać z rad i pomocy życzliwych archiwistów.

      Zajrzyj do bibliotek, przeszukaj zasoby Internetu. Złóż wszystko to, co odnajdziesz, w jedną opowieść i stwórz swoje drzewo genealogiczne. Poproś o pomoc w przygotowaniu i przesłaniu pracy swojego nauczyciela.

      Szczegółowe informacje na stronie:

       https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

       

      Przesłanie prac przez nauczycieli  do 24 kwietnia, składanie prac do nauczycieli historii do 15 kwietnia.

       

     • Klasa 2a, 2d w Młynie Gąsiorowo

     • Dnia 13 marca uczniowie klasy 2a i 2d byli na wycieczce integracyjno – dydaktycznej w „Młyn Gąsiorowo”. Tam szukali i znaleźli wiosnę w ogródku. Poszerzyli swoją wiedzę o zwiastunach wiosennych, a także widzieli klucze powracających żurawi. Następnie poznali zwyczaje i tradycje wielkanocne i ozdabiali krepiną pisanki. Uczyli się także robienia pierogów, które potem jedli na obiad. Na koniec biegali i bawili się na placu zabaw. Ta wycieczka dostarczyła wszystkim uczniom dużo wiedzy, radości i zabawy na świeżym powietrzu. [G.},[M.S],[A.P]

     • Klasa 2a - Pieczenie gofrów

     • Dnia 12 marca w klasie 2a było pieczenie gofrów. Dzieci poznały przepis na gofry. Następnie wspólnie z mamami zrobiły ciasto i upiekły pyszne gofry w gofrownicach, które zostały zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości” Upieczone gofry wspólnie dekorowaliśmy owocami i syropami oraz cukrem. Takie gofry były pyszne. [G.P], [M.S]

     • Godzina dla Ziemi WWF🌎

     • Godzina dla Ziemi WWF to akcja, którą obchodzi się na całym świecie W każdą ostatnia sobotę marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski przyszłość naszej planety na jedna godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

      Tegoroczną edycję Godziny dla Ziemi WWF w Polsce dedykujemy rzekom. Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej woo[dzie towarzyszy: rośliny, zwierzęta, żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te , które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. Rzeki, to także dla wielu z nas miejsce do rekreacji. Są też naszym dziedzictwem, które pilnie potrzebuje ochrony. Przez wieloletnie przekształcenia, zabudowę hydrotechniczną i antropogeniczne zanieczyszczenia w dobrym stanie zostało zaledwie 1,1% polskich rzek. Polskie rzeki umierają i potrzebują naszego, ludzkiego wsparcia. Potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki. Zróbmy je razem!

      O godz. 20:30 w sobotę 23 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego wspólnego domu.

      Wobec powyższego zachęcamy wszystkich sympatyków tego typu działań do włączenia się w proponowaną akcję. Szczegóły przedsięwzięcia są dostępne na stronie organizacji ekologicznej WWF https://www.wwf.ol/godzina-dla-ziemi-2024

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie
   • 22 728 08 83
   • al. Wojska Polskiego 34
    05-800 Pruszków
    05-800 Pruszków
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych