• Dzień Godności

     • W trzecią środę października na całym świecie obchodzony jest Dzień Godności. To święto ma na celu propagowanie uniwersalnego prawa każdego człowieka do godnego życia. Prowodyrem akcji jest międzynarodowa organizacja Global Dignity. W dzisiejszych czasach jest ono szczególne ważne, gdyż często trudno o empatię i zrozumienie, a często spotykamy się z hejtem. Święto jest dobrą okazją do refleksji, nad tym czy my posiadamy godność i czy traktujemy z nią innych ludzi. Nauczyciele opiekujący się szkolnym kołem wolontariatu przygotowali z tej okazji gazetkę informującą uczniów m. in. czym jest godność, jakie są jej filary, zasady. Wystawę wzbogaciły plakaty przygotowane przez naszych wolontariuszy. [J.S.]

     • Klasa 3e-Wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

     • Tu zaczyna się właśnie edukacja finansowa, klasa 3e wybrała się do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na lekcję „O pieniądzu to i owo”.

      Uczniowie zwiedzali Centrum Pieniądza oraz uczestniczyli w przygotowanych na miejscu zajęciach.

      Podczas zajęć dowiedzieli się, skąd się wzięły pieniądze, jak zmieniał się ich wygląd i dlaczego na świecie są różne waluty.

      Wielu uczniów wykazało się ogromną wiedzą i zaangażowaniem podczas zajęć na temat walut i różnych środków płatniczych.

      Największą frajdą wycieczki było zwiedzanie „Skarbca” oraz oglądanie wartej 3 miliony złotych sztabki złota, a także najstarszej monety na świecie.

      To była piękna lekcja historii, ekonomii oraz szacunku do pieniądza! [P.Ch.P]​​​​​​​

     • Sukcesy Szymona Szczęsnego - klasa 5b

     • Uczniowie klasy 5b jeszcze w ubiegłym roku szkolnym mieli okazje obejrzeć w Teatrze Syrena musical "Matylda", w którym występuje Szymon Szczęsny, ich kolega z klasy. Otrzymaliśmy niedawno wspaniałą wiadomość, że musical " Matylda" decyzją Kapituły Teatralnych Nagród Muzycznych Jana Kiepury otrzymał nagrodę i statuetkę za najlepszy spektakl teatralny w 2023 roku.

      Szymon Szczęsny od wielu lat rozwija swoje zainteresowania w kierunku artystycznym,uczęszcza do  Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w klasie saksofonu. Wystąpił w przedstawieniu Teatralnym  „Musical Station" w Teatrze Muzycznym Roma. Od 2018 r. jest członkiem Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy", z którym tańczy i śpiewa w licznych koncertach, oraz bierze udział w projektach muzycznych z Gooralem i CzesławemMozilem, co zaowocowało nagraniem teledysku i piosenek na płytę.

      W 2022 r. zadebiutował w Teatrze Syrena rolą Nigela w musicalu „Matylda" grając ją do dziś. Od Maja 2023 r.  gra, także w Warszawskim Teatrze Dramatycznym. Wkrótce Szymona będzie można zobaczyć w kolejnym wyzwaniu artystycznym na deskach Teatru Syrena w spektaklu musicalowym "RodzinaAdamsów"

     • Klasa 3e - Nauka szkicowania

     • Nauka szkicowania to długi proces i aby osiągnąć wysoki poziom w rysowaniu, trzeba narysować określoną ilość prac.

      Aby kształcić się w tej dziedzinie, należy rysować często i regularnie, aby mieć szansę się rozwinąć. To głównie wytrwałość i zaangażowanie  decydują o tym, jak szybko pojawią się efekty nauki szkicu. Klasa 3e wykonała piękne prace które możemy podziwiać na wystawie szkolnej.[PCHP]

       
     • Przedstawienie „Brzechwolandia”

     • „Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,
      W brzechwolandii uśmiech zawsze gości.
      Brzechwolandia bawi, uczy wszystkich nas,
      W Brzechwolandii miło płynie czas!”

      W środę (18.10.23 r.) nasi uczniowie z klas 0, I oraz II odwiedzili Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Dzieci obejrzały spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza pt."Brzechwolandia". Bohaterowie przedstawienia przenieśli nas w świat wyobraźni - Brzechwolandię. Uczniowie poznali świetne wiersze Jana Brzechwy, między innymi: „Leń", „Samochwała", „Znaki przestankowe".

     • XXI WOJEWÓDZKI KONKURS POEZJI RELIGIJNEJ DLA UCZCZENIA PONTYFIKATU ŚW. JANA PAWŁA II

     • Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej składał się z trzech etapów.

      Ośmiu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Katolickiej Szkole im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie.

      1.Anastazja Banasiak – III e

      2.Agata Malikiewicz – IIIe

      3.Dawid Szumla – III a

      4.Zuzanna Grązka – IV d

      5. Oliwier Konopka – V e

      6.Jan Rędzikowski –V b

      7.Maria Regner – Vb

      8.Judyta Bartos – VII c

      Pięciu uczniów doszło do finału.

      Anastazja Banasiak

      Agata Malikiewicz

      Dawid Szumla

      Zuzanna Grązka

      Maria Regner- została laureatką wyróżnioną

      Gratulujemy naszym wspaniałym aktorom. Niech ta pasja trwa bez końca, aby poznawane słowo rozwijało ducha piękna, prawdy, miłości.

      Uroczysta Gala finałowa odbędzie się dnia 24 października br. w Warszawie w Katolickiej Szkole Podstawowej im.Ks.Piotra Skargi.

      s.Alicja Pełszyńska SJE

     • „Kulturalna szkoła na Mazowszu” - klasy 2a i 2d

     • Program „Kulturalna szkoła na Mazowszu” umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną 1 złotówkę do mazowieckich instytucji kultury. Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie znalazło się wśród 20 instytucji biorących udział w programie.
      Korzystając z oferty 11 października na wycieczkę do Liwia udali się uczniowie klasy 2a i 2d. W muzeum przewodnik prezentował militaria z całego świata. Przedstawił kolekcję broni palnej, białej, bagnety, mundury, zbroje i hełmy. Podczas prezentacji chętni uczniowie mogli dotykać eksponatów, a wybrani przebierali się za rycerzy. Po obejrzeniu zbiorów muzeum uczniowie obejrzeli podziemia zamku, a potem wspięli się na wieżę. Na zakończenie zobaczyli makietę przedstawiającą rozmieszczenie zamków na Mazowszu. To była ciekawa lekcja historii. [G.P., A.P.]

     • Świetliczaki w bibliotece

     • W "Dniu Dziewczynki" 11 października odwiedziliśmy bibliotekę dziecięcą "Czytanka". Wysłuchaliśmy opowiadania o sławnych kobietach. Dziewczynki otrzymały dyplomy z życzeniami i drobne upominki. Wizyty w bibliotece mają na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieciom bardzo spodobały się tego rodzaju spotkania. [M.C]
     • Świetlicowe przedstawienie "Jesień"

     • Dnia 17.10.2023 dzieci ze świetlicy przedstawiły inscenizacje pt. "Jesień". Na przedstawienie zaproszono uczniów z klas 0-III, którzy z ogromnym zaciekawieniem oglądali występy rówieśników. Piękna jesienna dekoracja została przygotowana pod kierunkiem wychowawców świetlicy. Zapraszamy do obejrzenia nagrania na stronie szkoły.
      Wychowawcy świetlicy
     • Pasowanie na ucznia

     • 12 października 2023 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią dyrektor Elżbietę Żurawiecką. Panią wicedyrektor Klaudię Śliwińską i Panią wicedyrektor Ewelinę Paczkowską. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy oraz długopisy z logo szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. [PCHP]
     • Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • Dzień Edukacji Narodowej to święto nie tylko nauczycieli, ale całej społeczności szkolnej.
      To dzień wyjątkowy, kiedy składamy najserdeczniejsze życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Aby uczcić ten dzień klasa IIa i IIc przygotowały krótki apel w formie podziękowania za trud włożony w wychowanie i nauczanie. Odbył się on w czwartek, 12 października. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. [G.P., A.M., M.S.]
     • Wystawa grzybów - klasa 2b

     • 6 października uczniowie klasy 2b brali udział w wycieczce do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Warszawie. Uczniowie oglądali wystawę grzybów pt. "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia". Zapoznali się również z ABC grzybiarza, oglądali naturalne okazy grzybów jadalnych oraz trujących. Poznali też budowę grzybów i zasady zachowania się w lesie podczas grzybobrania. W czasie wycieczki uczniowie podróżowali środkami komunikacji miejskiej. Byli bardzo zdyscyplinowani i zaangażowani w zdobywaniu nowych doświadczeń i przygód. [A.F.]
     • IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA VIII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI BICIA REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

     • Szkoła Podstawowa nr 3 zaprasza uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Celem akcji jest:– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

      – integracja środowiska lokalnego;

      – pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność;

      – zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

      Akcja odbędzie się 20 października (piątek) na terenie całej szkoły. Uczniowie mogą zabrać do czytania swoje książki z domu lub wypożyczyć je wcześniej ze szkolnej biblioteki, jak również skorzystać z audiobooków.

     • Klasa 3e i 3d - Wycieczka do Manufaktury Cukierków

     • W minionym tygodniu uczniowie klas 3e i 3d odwiedzili „Manufakturę cukierków”. Celem wycieczki było poznanie tajemnicy powstawania słodkich karmelków i lizaków.
      Dzięki „Manufakturze Cukierków” dzieci poznały proces ręcznego wykonywania słodkości. Poznały cały proces produkcyjny – od wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaków i kolorów, aż  do pakowania gotowych produktów.
      Dzieci mogły też wcielić się w rolę cukierników i samodzielnie wykonać kolorowego lizaka.
      Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał pięknie zapakowanego lizaka oraz rożek z karmelowymi cukierkami na pamiątkę pobytu w tym „słodkim miejscu” oraz dyplom. [PCHP], [JW]

     • Karmniki klasy 2D

     • 5 października klasa 2D wykonała piękne karmniki dla ptaków. Ponieważ zbliżają się coraz chłodniejsze i zimniejsze dni uczniowie pokazali, że potrafią zadbać o dobro zapewniając bezpieczeństwo ptakom, które mogą skryć się w ich pięknych karmnikach. [A.P], [M.O]
     • Klasa 5a - Trójmiasto #Poznaj Polskę

     • W dniach: 27 – 29 września 2023 roku uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią i nauczycielem współorganizującym proces kształcenia uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Trójmiasta. Celem wycieczki było: poznanie środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego, poznanie historii i zabytków Gdańska oraz Gdyni, budzenie wśród uczniów patriotyzmu i świadomości narodowej. Program obfitował w wiele ciekawych miejsc i atrakcji dzięki udziałowi w programie #Poznaj Polskę.

      Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku krzyżackiego w Malborku. Był rzeczywiście ogromny, pełen wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo było się tam zgubić. W zamku obejrzeliśmy zbroje, jakie nosili Krzyżacy i broń, jaką się posługiwali. Widzieliśmy też wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Bardzo ciekawa była kolekcja wyrobów z bursztynu. Gdy już opuściliśmy mroczne mury krzyżackiej stolicy, udaliśmy się do miejsca noclegowego w Kątach Rybackich. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na plażę gdzie podziwialiśmy piękno Morza Bałtyckiego oraz zachód słońca.
      Kolejnego dnia realizowaliśmy program w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
      Na Westerplatte przespacerowaliśmy się pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, gdzie wysłuchaliśmy historii wybuchu II wojny światowej. Następnie przejechaliśmy do Oliwy gdzie spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym i podziwialiśmy rzadkie okazy roślin . Później poszliśmy do Katedry gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Oliwskie organy są słynne na całym świecie, a ich brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy.
       Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Poznaliśmy tam kawałek historii Marynarki Wojennej RP. Podziwialiśmy ekspozycje prezentujące bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu.
      Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Sopotu i spacerowaliśmy po najdłuższym drewnianym molo w Europie. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy udając się do Ośrodka Wypoczynkowego ”Panorama”, gdzie na zakończenie mieliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło śpiewu i gier na świeżym powietrzu. Po intensywnym dniu zmęczeni udaliśmy się spać.
      Ostatniego dnia po wczesnym śniadaniu spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Gdańska. Spotkaliśmy się tam z przewodnikiem, który oprowadzał nas po Głównym Mieście Gdańska. Przechadzaliśmy się Długim Targiem, a przewodnik pokazywał oryginalne rzygacze, dzwoneczki na Ratuszu „ząb diabła” na Dworze Artusa i okno w kamienicy, z którego co godzinę wychyla się „Panienka z okienka”. Obowiązkowo zrobiliśmy też zdjęcie grupowe przy fontannie Neptuna. Potem udaliśmy się nad Motławę, gdzie wysłuchaliśmy historię gdańskiego portu oraz podziwialiśmy Wyspę Spichrzów. Duże wrażenie zrobiła na nas gdańska katedra, w której usłyszeliśmy ciekawą historię starego ozdobnego zegara. Na koniec udaliśmy się do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku gdzie zwiedziliśmy unikatowy zabytek techniki okrętowej. Sołdek to jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej.
      Wieczorem wróciliśmy zadowoleni i w wyśmienitych humorach. Wszyscy uczestnicy ocenili wyjazd jako udany.
     • Wrzesień ciekawostek w świetlicy

     • W kolejne rześniowe dni ciekawostek dowiedzieliśmy się co pływa co tonie i dlaczego? Obejrzeliśmy mundurek zucha oraz usłyszeliśmy informacje o plakietkach sprawnościowych. Zajrzeliśmy do wnętrza telefonu komórkowego i wiemy jak jest zbudowany. Mówiliśmy też o sposobach komunikowania się - języka migowego, pisanie listów, wspólne zabawy.
      Do zobaczenia w październikowe dni ciekawostek.
      Świetlica 30B [M.C], [A.P]
     • Integracja klasy 1c

     • 25 września dzieci z klasy 1C udały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Fikołki”. Był to dla nich czas nie tylko na rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ale także okazja do doskonałej, radosnej zabawy, a także integracji. (M.R), (M.O)
  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie
   • 22 728 08 83
   • al. Wojska Polskiego 34
    05-800 Pruszków
    05-800 Pruszków
    Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych