• Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

• 07.01.2022 14:36
      • Jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnym, dlatego aktywnie promujemy i działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Celem tej gazetki jest przybliżenie tego obszernego tematu wszystkim Rodzicom oraz Uczniom, którzy odwiedzają naszą stronę internetową.

Osoba z niepełnosprawnością, czyli kto? Należy zaznaczyć, że niepełnosprawność jest tylko jedną z wielu cech danej jednostki. Jest to niezmiernie zróżnicowana grupa w spektrum, której wchodzą między innymi osoby: niewidome lub słabowidzące, głuche lub słabosłyszące, głuchoniewidome, z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózku, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Przebywając w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością nie musimy czuć skrępowania oraz niezręczności. Podstawowa wiedza oraz przyjęte zasady postępowania pomogą nam w obopólnych kontaktach:

• Bądź uprzejmy
        • Uśmiechaj się
        • Poświęć uwagę – słuchaj i dostrzegaj, nie trać cierpliwości
        • Nie szufladkuj – każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania
        • Bądź otwarty w rozmowie
        • Nie faworyzuj nikogo ze względu na niepełnosprawność (nie musisz być bardziej miły – przyjaźnij się z tymi, których polubisz i wyrażaj swoje niezadowolenie wobec tych, którzy potraktowali Cię niewłaściwie)
        • Pozbądź się obojętności!
        • Nie wiesz, jak się zachować? – Zapytaj!
        • Nie udawaj, że nie dostrzegasz niepełnosprawności – bądź na tyle otwarty w rozmowie – na ile otwarta jest osoba niepełnosprawna.

Osoby niepełnosprawne to osoby posiadające swoje rodziny, pracę, zainteresowania, sympatie i antypatie, a także problemy i radości. Chociaż niepełnosprawność stanowi integralną część tego, kim są, sama w sobie nie określa tych osób. Nie zamieniaj ich w bohaterów lub ofiary niepełnosprawności. Traktuj te osoby jako indywidualne jednostki.

Człowiek niepełnosprawny nie jest bardziej kruchy niż inni ludzie… dlatego nie bój się popełniania błędów. Nawet najgorsza seria gaf i największa niezgrabność podczas pomagania jest niczym wobec ignorancji czy obojętności.

Powinniśmy traktować niepełnosprawność jak coś zwyczajnego. Każdy z nas jest inny, nigdy gorszy! Osoby z niepełnosprawnościami mają swoje emocje, potrzeby, aspiracje i marzenia. Niepełnosprawność nie jest czymś, co powinno określać czy definiować człowieka.

Apel osoby z niepełnosprawnością:

• POZNAJ mnie i moją niepełnosprawność, wtedy będzie Ci łatwiej mnie zrozumieć i zaakceptować.
        • ZROZUM moje ograniczenia, wtedy będzie Ci łatwiej mnie poznać i mi pomóc.
        • ZAAKCEPTUJ moją inność, wtedy znikną wszystkie bariery między nami, Twój strach, mój wstyd.
        • Nie bój się POZNAĆ niepełnosprawności, dzięki temu ZROZUMIESZ i ZAAKCEPTUJESZ.
        • Nie patrz na mnie poprzez stereotypy bądź otwarty i tolerancyjny.
        • ZROZUM moje zachowanie wobec Ciebie, które wynika po prostu ze strachu i niewiedzy.
        • ZAAKCEPTUJ moją chęć pomocy. Nie traktuj jej jak przejawu litości.
        • Przełam tabu. Pozwól się POZNAĆ, ZROZUMIEĆ i ZAAKCEPTOWAĆ. Niech nie zniechęcają Cię moje obawy.

“Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas może być odebrany”

Richard von Weizsacker