Czym jest? Komu może pomóc? Jakimi zasadami się kieruje?
W bieżącym roku szkolnym do naszego zespołu specjalistów dołączył terapeuta pedagogiczny.
Terapia pedagogiczna, dawniej nazywana reedukacją, to działania mające na celu pomoc dzieciom i młodzieży z różnymi trudnościami w rozwoju i w nauce, np. z trudnościami w uczeniu się czytania i pisania – zarówno w aspekcie techniki, jak i poprawności (np. wolne tempo czytania, brak rozumienia treści, dużo błędów w pisaniu, nieczytelne pismo), a także z trudnościami rozwojowymi, jak zaburzenia funkcji wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych, ruchowych, emocjonalno-motywacyjnych.
Zajęcia odbywają się w grupach 5-osobowych, przy czym program terapeutyczny ustalany jest indywidualnie dla każdego dziecka. Praca odbywa się w oparciu o zasady:
- systematyczności, rozumianej jako regularny udział w zajęciach oraz ćwiczenia w domu,
- współpracy pomiędzy terapeutą, uczniem, rodzicami i nauczycielami,
- kontroli postępów - terapeuta dokonuje diagnozy pedagogicznej na wstępie oraz w trakcie i na koniec procesu terapeutycznego.
Aby oczekiwać dobrych efektów, konieczne jest zaangażowanie rodziców - w kontrolowanie obecności dziecka na zajęciach, nadzór nad zadaniami do wykonania w domu (krótko, lecz codziennie) oraz wdrażanie wskazówek do postępowania poza szkołą, np. diagnozy specjalistycznej, jak lekarska, fizjoterapeutyczna, ortoptyczna itp.
Aneta Dyrda – pedagog, terapeuta i diagnosta pedagogiczny, trener umiejętności poznawczych i psychospołecznych, trener warsztatu psychologicznego, z 19-letnim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą.