• Klasa 5a i 5c w Płocku

• 17.01.2024 20:53
      • Uczniowie klasy 5a i 5c 12 stycznia wybrali się na wycieczkę do Płocka. Jedną z atrakcji był udział w spektaklu  pt. "Opowieść Wigilijna", który był wystawiany w Teatrze Dramatycznym. Piątoklasiści poznali historię samotnego skąpca Scrooge'a, który każde Święta Bożego Narodzenia spędzał sam w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy.
        Pewnego zimnego, świątecznego wieczoru, kiedy Scrooge siedział po skończonej pracy odwiedził go duch jego zmarłego przyjaciela Marleya. Nieoczekiwany gość zapowiedział  przybycie trzech kolejnych duchów, dzięki którym Scrooge przeanalizował swoje postępowanie i spróbował zmienić przyszłość. Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością. Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi.
        Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy czasowej „Słowiańskie Betlejem” umieszczonej w oddziale Etnograficznym w Spichlerzu w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Wystawa pokazała zwiedzającym uczniom zwyczaje i rytuały związane z obchodami Bożego Narodzenia wśród Słowian, podkreślając wspólne elementy oraz drobne różnice między nimi. Ekspozycja obejmowała obiekty z kultur bułgarskiej, białoruskiej, czeskiej, macedońskiej, polskiej, rosyjskiej, słowackiej i ukraińskiej. Uczniowie wzięli również udział  w warsztatach pt. "Choinkowe ozdoby z opłatka - światy". Uczestnicy poznali genezę i symbolikę opłatka, różne formy ozdób opłatkowych oraz znaczenie w kulturze ludowej. Każdy uczeń wykonał według instrukcji ozdobę, którą mógł później skonsumować.
        W drodze na posiłek w centrum Płocka spotkaliśmy pomnik przedstawiakący Mirę Zimińską - Sygietyńską idącą ulicą z parasolką i bukietem kwiatów. Wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z patronką naszej szkoły.
        Choć zaczęliśmy ferie trochę później od naszych rówieśników to wróciliśmy z pozytywną energią i bogatsi o nowe doświadczenia. [K.P.], [J.S.], [A.B.]