• Klasa 2e na zajęciach dogoterapii

• 17.11.2023 18:02
      • 17.11 naszą klasę odwiedziły pieski o imieniu Jarzębina i Jantar. Pieski były bardzo aktywne jako terapeuci. Uczniowie dzielnie przełamywali bariery niepewności, obawy przed kontaktem z psem. Prowadząca zajęcia wyjaśniła uczniom jak należy podchodzić do psa, w których miejscach ciała zwierzaczka można głaskać, w jaki sposób należy karmić go smakołykami.
        W trakcie zajęć dzieci stworzyły kodeks współpracy ze zwierzętami, uczyły się jak prawidłowo bawić się i ćwiczyć ze zwierzęciem oraz jak dostrzegać jego potrzeby. Dzieci nadpobudliwe wyciszały się, lękliwe i nieśmiałe nabierały odwagi i tuliły się do psa jak do najlepszego przyjaciela. Obecność Jarzębiny i Jantara na zajęciach w dużym stopniu motywowały uczniów do wykonywania różnorodnych ćwiczeń, do zmiany negatywnych zachowań, a zabawa z pieskami dawała dzieciom wiele radości i uśmiechu.
        Dogoterapia, inaczej zwana kynoterapią, wzmacnia i wspiera szeroko rozumiany rozwój dziecka. Dogoterapia przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Dzięki dogoterapii wywiązuje się więź człowiek-zwierzę, która pozytywnie wpływa na ludzi i zwierzęta. W tym aspekcie dogoterapia wpływa u człowieka na:
        • Zmniejszenie lęku i stresu
        • Zmniejszenie odczuwania bólu
        • Zmniejszenie uczucia strachu lub zmartwienia
        • Zwiększenie poczucia wsparcia społecznego
        • Dostarczanie motywacji, stymulacji i skupienia.
        [A.P.]