W dniach: 27 – 29 września 2023 roku uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią i nauczycielem współorganizującym proces kształcenia uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Trójmiasta. Celem wycieczki było: poznanie środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego, poznanie historii i zabytków Gdańska oraz Gdyni, budzenie wśród uczniów patriotyzmu i świadomości narodowej. Program obfitował w wiele ciekawych miejsc i atrakcji dzięki udziałowi w programie #Poznaj Polskę.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku krzyżackiego w Malborku. Był rzeczywiście ogromny, pełen wielkich komnat i mrocznych zakamarków. Łatwo było się tam zgubić. W zamku obejrzeliśmy zbroje, jakie nosili Krzyżacy i broń, jaką się posługiwali. Widzieliśmy też wyposażenie kuchni, spichlerz i skarbiec zakonny oraz średniowieczną toaletę. Dowiedzieliśmy się, jak zakonnicy ogrzewali swoje ogromne zamczysko. Bardzo ciekawa była kolekcja wyrobów z bursztynu. Gdy już opuściliśmy mroczne mury krzyżackiej stolicy, udaliśmy się do miejsca noclegowego w Kątach Rybackich. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na plażę gdzie podziwialiśmy piękno Morza Bałtyckiego oraz zachód słońca.
Kolejnego dnia realizowaliśmy program w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
Na Westerplatte przespacerowaliśmy się pod Pomnik Obrońców Wybrzeża, gdzie wysłuchaliśmy historii wybuchu II wojny światowej. Następnie przejechaliśmy do Oliwy gdzie spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym i podziwialiśmy rzadkie okazy roślin . Później poszliśmy do Katedry gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Oliwskie organy są słynne na całym świecie, a ich brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Poznaliśmy tam kawałek historii Marynarki Wojennej RP. Podziwialiśmy ekspozycje prezentujące bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu.
Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Sopotu i spacerowaliśmy po najdłuższym drewnianym molo w Europie. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy udając się do Ośrodka Wypoczynkowego ”Panorama”, gdzie na zakończenie mieliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło śpiewu i gier na świeżym powietrzu. Po intensywnym dniu zmęczeni udaliśmy się spać.
Ostatniego dnia po wczesnym śniadaniu spakowaliśmy się i ruszyliśmy do Gdańska. Spotkaliśmy się tam z przewodnikiem, który oprowadzał nas po Głównym Mieście Gdańska. Przechadzaliśmy się Długim Targiem, a przewodnik pokazywał oryginalne rzygacze, dzwoneczki na Ratuszu „ząb diabła” na Dworze Artusa i okno w kamienicy, z którego co godzinę wychyla się „Panienka z okienka”. Obowiązkowo zrobiliśmy też zdjęcie grupowe przy fontannie Neptuna. Potem udaliśmy się nad Motławę, gdzie wysłuchaliśmy historię gdańskiego portu oraz podziwialiśmy Wyspę Spichrzów. Duże wrażenie zrobiła na nas gdańska katedra, w której usłyszeliśmy ciekawą historię starego ozdobnego zegara. Na koniec udaliśmy się do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku gdzie zwiedziliśmy unikatowy zabytek techniki okrętowej. Sołdek to jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej.
Wieczorem wróciliśmy zadowoleni i w wyśmienitych humorach. Wszyscy uczestnicy ocenili wyjazd jako udany.