• Klasa 6b w Krakowie - Poznaj Polskę

      Klasa 6b w Krakowie - Poznaj Polskę

      03.10.2023 21:53
      W dniach 27.09-29.09.2023 r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa w ramach projektu "Poznaj Polskę". Celem projektu było wsparcie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Uczniowie otrzymali dofinansowanie w wysokości 80% kosztu wycieczki.

      Zwiedzanie rozpoczęło się od Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach „W stronę ciemności”. Poznali oni świat, jakiego doznają ludzie niewidomi, uczyli się o pokonywaniu barier związanych z niepełnosprawnością od niewidomych przewodników wystawy. Następnie uczniowie przeszli do Sukiennic, gdzie prowadzeni przez przewodnika oglądali dzieła wybitnych malarzy. Dzień zakończyli na Kopcu Kościuszki, gdzie zapoznali się z życiem Tadeusza Kościuszki oraz wydarzeniami historycznymi we współczesnej mu Polsce.

       

      Drugiego dnia uczniowie zwiedzali historyczny zespół miasta Krakowa, wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej oraz zwiedzili kościół Mariacki. Następnie przewodnik zaprowadził uczniów do Katedry Wawelskiej, gdzie mieli okazję wejść na wieżę i przyjrzeć się z bliska dzwonowi Zygmunta. Po południu uczniowie zwiedzili Muzeum Czartoryskich a następnie Podziemia Rynku w Sukiennicach.

       

      Ostatniego dnia przejechaliśmy do Wieliczki, gdzie poznawaliśmy historię wydobywania soli, oglądaliśmy arcydzieła wytworzone z kryształów soli i poznaliśmy unikatową geologię oraz tradycje górnicze. Nie obyło się też bez lizania ścian kopalni :)

       

       

       

       

    • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

      07.01.2022 14:36

      Jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnym, dlatego aktywnie promujemy i działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Celem tej gazetki jest przybliżenie tego obszernego tematu wszystkim Rodzicom oraz Uczniom, którzy odwiedzają naszą stronę internetową.

      Osoba z niepełnosprawnością, czyli kto? Należy zaznaczyć, że niepełnosprawność jest tylko jedną z wielu cech danej jednostki. Jest to niezmiernie zróżnicowana grupa w spektrum, której wchodzą między innymi osoby: niewidome lub słabowidzące, głuche lub słabosłyszące, głuchoniewidome, z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózku, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

                 

      Przebywając w towarzystwie osoby z niepełnosprawnością nie musimy czuć skrępowania oraz niezręczności. Podstawowa wiedza oraz przyjęte zasady postępowania pomogą nam w obopólnych kontaktach:

      • Bądź uprzejmy
      • Uśmiechaj się
      • Poświęć uwagę – słuchaj i dostrzegaj, nie trać cierpliwości
      • Nie szufladkuj – każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania
      • Bądź otwarty w rozmowie
      • Nie faworyzuj nikogo ze względu na niepełnosprawność (nie musisz być bardziej miły – przyjaźnij się z tymi, których polubisz i wyrażaj swoje niezadowolenie wobec tych, którzy potraktowali Cię niewłaściwie)
      • Pozbądź się obojętności!
      • Nie wiesz, jak się zachować? – Zapytaj!
      • Nie udawaj, że nie dostrzegasz niepełnosprawności – bądź na tyle otwarty w rozmowie – na ile otwarta jest osoba niepełnosprawna.

       

      Osoby niepełnosprawne to osoby posiadające swoje rodziny, pracę, zainteresowania, sympatie i antypatie, a także problemy i radości. Chociaż niepełnosprawność stanowi integralną część tego, kim są, sama w sobie nie określa tych osób. Nie zamieniaj ich w bohaterów lub ofiary niepełnosprawności. Traktuj te osoby jako indywidualne jednostki.

      Człowiek niepełnosprawny nie jest bardziej kruchy niż inni ludzie… dlatego nie bój się popełniania błędów. Nawet najgorsza seria gaf i największa niezgrabność podczas pomagania jest niczym wobec ignorancji czy obojętności.

      Powinniśmy traktować niepełnosprawność jak coś zwyczajnego. Każdy z nas jest inny, nigdy gorszy! Osoby z niepełnosprawnościami mają swoje emocje, potrzeby, aspiracje i marzenia. Niepełnosprawność nie jest czymś, co powinno określać czy definiować człowieka.

       

      Apel osoby z niepełnosprawnością:

      • POZNAJ mnie i moją niepełnosprawność, wtedy będzie Ci łatwiej mnie zrozumieć i zaakceptować.
      • ZROZUM moje ograniczenia, wtedy będzie Ci łatwiej mnie poznać i mi pomóc.
      • ZAAKCEPTUJ moją inność, wtedy znikną wszystkie bariery między nami, Twój strach, mój wstyd.
      • Nie bój się POZNAĆ niepełnosprawności, dzięki temu ZROZUMIESZ i ZAAKCEPTUJESZ.
      • Nie patrz na mnie poprzez stereotypy bądź otwarty i tolerancyjny.
      • ZROZUM moje zachowanie wobec Ciebie, które wynika po prostu ze strachu i niewiedzy.
      • ZAAKCEPTUJ moją chęć pomocy. Nie traktuj jej jak przejawu litości.
      • Przełam tabu. Pozwól się POZNAĆ, ZROZUMIEĆ i ZAAKCEPTOWAĆ. Niech nie zniechęcają Cię moje obawy.

       

      “Być pełnosprawnym to tak naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas może być odebrany”

      Richard von Weizsacker

       

       

      Bibliografia

    • Interesujące publikacje

      Interesujące publikacje

      20.04.2021 21:58
      TRENUJ MÓZG POPRZEZ RUCH

      Książka "Trenuj mózg poprzez ruch" to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Przedstawione ćwiczenia nie tyko są szczegółowo opisane, ale książka zawiera profesjonalne wskazania, czemu mają służyć i co można osiągnąć stosując je. Opis każdego z ćwiczeń zawiera też propozycje ich modyfikacji, co skutkuje tym, że z 236 proponowanych ćwiczeń uzyskujemy ich, co najmniej 500. Publikacja pod redakcją Zbigniewa Przyrowskiego terapeuty i instruktora seniora terapii integracji sensorycznej z przeszło dwudziestoletnim doświadczeniem w tej formie terapii gwarantuje profesjonalizm. Ćwiczenia opracowane przez kilkunastu praktykujących od wielu lat w Sensum Mobile terapeutów integracji sensorycznej są, na co dzień sprawdzane podczas kolejnych sesji terapeutycznych, przynosząc sukcesy. Układ książki - każde ćwiczenie na oddzielnej stronie - ułatwia praktyczne jej wykorzystanie. Autorom książki przyświecała głównie myśl by poprzez publikację tych ćwiczenia podnosić profesjonalizm i ujednolicać terapię procesów sensorycznych niosącą pomoc coraz szerszej grupie oczekujących na nią małych pacjentów.

      KLASYCZNA PRACA A. JEAN AYRES

      Uczenie się stanowi funkcję mózgu, a zaburzenia uczenia się odzwierciedlają nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego.W książce przedstawiono klasyczną teorię A. Jean Ayres, według której dezorganizacja integracji sensorycznej stanowi przyczynę trudności w nauce. Terapia tych zaburzeń kładąca nacisk na integrację sensoryczną to szczególna strategia, nie skupia się bowiem na nauce konkretnych umiejętności, takich jak dopasowywanie bodźców wzrokowych, zapamiętywanie sekwencji dźwięków, rysowanie linii czy też opanowywanie podstaw programowych. Jej celem jest rozwijanie mózgu w taki sposób, by był on w stanie nauczyć się samodzielnego radzenia sobie z zadaniami


      NIE ZGRANE DZIECKO DORASTA

      Polecamy książkę Carol Kranowitz pod patronatem PSTIS. „Nie-zgrane dziecko dorasta” jest kontynuacją poprzednich prac Carol Kranowitz na temat zaburzeń SI. Tym razem autorka omawia przede wszystkim problemy młodzieży i dorosłych z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego (ang. sensory processing disorders, SPD


      ZGRANE NIE-ZGRANE DZIECKO

      Polecamy terapeutom i rodzicom kolejną publikację wydawnictwa Harmonia napisaną przez Joye Newman i Carol Kranowitz.Zgrane nie-zgrane dziecko to pięćdziesiąt prostych ćwiczeń, które pomogą dziecku rozwijać się, uczyć i rosnąć, ćwiczeń rozwijających umiejętności sensoryczne, percepcyjne oraz wzrokowe dziecka.


      PCH
    • Wychowanie fizyczne w szkole

      Wychowanie fizyczne w szkole

      20.04.2021 21:43
      O przyszłości dziecka decydują wiedza i umiejętności nabywane w szkole, przy czym istotny wpływ na ich zdobywanie mają zdrowie i dobre samopoczucie dziecka. Jak duże znaczenie dla harmonijnego rozwoju psychofizycznego młodego pokolenia ma szkolne wychowanie fizyczne świadczy bieżąca sprawność fizyczna i intelektualna dzieci i młodzieży oraz ich kondycja w późniejszym, już dorosłym życiu. Wychowanie fizyczne musi zatem rozwijać sprzyjające zdrowiu.
      PCH
    • Ciekawostki ze świata

      Ciekawostki ze świata

      20.04.2021 21:44

      Ciekawostek dotyczących tych barwnych, rozmaitych stworzeń jest niezliczona masa.

      1. Istnieje gatunek meduz (Turritopsis dohrnii), który uważany jest za nieśmiertelny. Organizmy tych zwierząt potrafią świetnie regenerować komórki swojego ciała, zamieniając je na inny typ (transdyferencjacja).

      2. Pszczoły potrafią tańczyć. Poprzez zataczane w powietrzu okręgi sygnalizują nowe źródło pyłku czy nektaru

      3. Niektóre gatunki jaszczurek bazyliszków potrafią przebiec po wodzie długie dystanse, gdy uciekają przed drapieżnikiem, dlatego potocznie nazywane są jaszczurkami Jezusa Chrystusa.

      4. Wielbłądy to zwierzęta bardzo dobrze gospodarujące wodą we własnych organizmach. Tolerują ubytek wody nawet do 30% masy ciała.

      5. To kozy były pierwszymi zwierzętami, którymi opiekowali się ludzie już ponad 9000 lat temu.

      6. Prawdopodobnie nie istnieją dwa identycznie nakrapiane tygrysy, ponieważ paski zdobią zarówno ich futra jak i skórę i są unikalne dla każdego osobnika.

      7. Siła nóg tygrysa jest tak wielka, że nawet gdy zwierzę umiera, są one w stanie utrzymać jego martwe ciało w pionie.

      8. Ponoć, aby uniknąć zaciśnięcia się szczęk i połknięcia przez krokodyla, wystarczy wcisnąć palec w jego oko.

      9. Supermocą pcheł jest ich zdolność do przeskoczenia odległości wynoszącej ponad 200 razy więcej od wysokości ich ciała.

      10. Choć motyle posiadają dwoje oczu, które wyposażone są w tysiące soczewek, to widzą niewiele kolorów – zaledwie zielony, żółty i czerwony

      PCH

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie
      • 22 728 08 83
      • al. Wojska Polskiego 34 05-800 Pruszków 05-800 Pruszków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych