• Projekt „Szachy w mazowieckiej szkole” w Szkole Podstawowej nr 3

• 23.11.2023 11:55
      • W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do realizacji VII edycji projektu ”Szachy w mazowieckiej szkole” organizowanego przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli  we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym.
        Szachy zagościły w edukacji wczesnoszkolnej, w klasach IIIe i IIIa. Podczas pierwszych zajęć w szkole zagościła do nas Pani Dyrektor Elżbieta Żurawiecka, która symbolicznie wykonała pierwszy ruch pionem życząc powodzenia uczniom w nauce gry w szachy.
        Głównym celem projektu „Szachy w mazowieckiej szkole” jest wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia edukacji wczesnoszkolnej, a szczególnie rozwijanie jego umiejętności matematycznych w zakresie logiki i orientacji przestrzennej.
        Dzieci uczące się gry w szachy dostrzegają w niej przede wszystkim dobrą zabawę, przyjemność, rozrywkę umysłową, a nie wielkie wyzwanie edukacyjne. Nie zdają sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, doskonalą różnorodne umiejętności.

Szachy zawierają w sobie również wiele elementów wychowawczych. Uczą odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, a także skutecznego radzenia sobie ze stresem i porażką. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne podczas całego życia.
        Podczas zajęć dzieci poznają wzory zachowań szachowych oraz zgłębiają tajniki praw rządzących szachową krainą, rozwiązują zadania szachowe.  Zajęcia będą prowadzone różnymi metodami, jednak najważniejszy jest charakter praktycznych działań – gry indywidualnej. Oprócz typowo szachowych poczynań są też zabawy matematyczno-logiczne, gry szachopodobne, działania plastyczne, nauka rymowanek oraz zabawy ruchowe.
        Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu  - Pani Paulina Chojnacka-Potrzebowska i Pan Maciej Nadstawny otrzymali certyfikaty szkoleniowe z Polskiego Związku Szachowego oraz różne dodatkowe pomoce dydaktyczne w postaci szachownic i tablic do nauki.
        Dzięki uprzejmości Rady Rodziców dzieci będą mogły również korzystać z szachownicy XXL która będzie pomocna podczas wieloaspektowej nauki gry w szachy za co serdecznie dziękujemy. [PChP] [MN]