• Oparzenia i urazy

•   Radzimy sobie z drobnymi urazami.

Dzieci mają niczym nie skrępowaną potrzebę ruchu. Siedzenie w jednym miejscu przez dłuższy czas wydaje się dla nich najsurowszą karą. Skaczą  i biegają od samego rana, nie tracąc przy tym energii. Niejeden dorosły zastanawia się skąd u najmłodszych tyle siły i radości. To jest właśnie dziecięca beztroska,która niestety z czasem ulega zatraceniu.

Przy całej tej zabawie zdarzają się jednak wypadki i urazy. Dzieję się tak dlatego, że najmłodsi nie dostrzegają wielu zagrożeń. Nie potrafią przewidywać konsekwencji swoich działań. Są nieostrożni, a to z kolei sprzyja urazom i kontuzjom.

Stłuczenia, skręcenia, uderzenia w głowę, otarcia lista urazów jest długa. Na szczęście większość z nich nie wymaga interwencji lekarza.

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach.

W wyniku uderzenia pękają drobne naczynia podskórne. Krew wylewa się do okolicy tkanek, pojawia się obrzęk i zasinienie skóry. W miejscu urazu obserwujemy siniak który w ciągu kilku dni zmienia zabarwienie i znika. By uśmierzyć ból i przyspieszyć gojenie w miejscu stłuczenia należy przyłożyć zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie najlepiej tuż po wypadku. Nie wolno jednak dotykać lodem bezpośrednio do skóry. Może to spowodować  odmrożenie wcześnie należy worek z lodem owinąć ręcznikiem. Jeżeli po  urazie, dziecko będzie czuło solny ból,miejsce uderzenia będzie bolesne i tkliwe to należy udać się z dzieckiem do lekarza specjalisty, by sprawdzić czy nie doszło do złamania.

Skręcenie – nie trzeba wyczynowo uprawiać sportu, by doszło do urazu. Skręcenie i naderwanie mięśni może zdarzyć się każdemu z nas. Niewłaściwe ustawienie stopy podczas spaceru lub skok z niewielkiej wysokości, może spowodować uraz. Objawia się on bólem ,opuchlizną. Należy bezpośrednio po urazie obłożyć miejsce zimnym lodem,gdy ból będzie duży można podać lek przeciwbólowy. Jeżeli w miejscu urazu pojawi się silny obrzęk to należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Jeżeli uraz jest niewielki, ból i obrzęk ustępuje to można poczekać  i prosić dziecko żeby oszczędzało chorą nogę.

Otarcia

Najczęściej występują po upadku, należy wtedy przemyć miejsce otarcia wodą lub np. oktaniseptem. Jeżeli otarcie jest niewielkie to zostawiamy tak ,jeżeli otarcie jest duże to można założyć jałowy opatrunek lub plaster.

Uraz głowy

Nastolatkowie są częściej narażeni na urazy głowy, ponieważ zaczynają brać udział w zajęciach sportowych , bardziej wyczynowy sport. Może po uderzeniu w głowę dojść do wstrząsnienia mózgu. Dzieci ze wstrząśnieniem mózgu mogą wykazywać wykazywać różne objawy. Najczęstrzym jest ból  lub zawroty głowy,nudności, mętlik w głowie zaburzenia widzenia,dziecko po upadku ma problemy z mową, dziecko nie rozumie co się do niego mówi może też być  nawet chwilowa utrata przytomności  to należy wezwać pogotowie. Czasami objawy wstrząśnienia mózgu mogą pojawić się do trzech dni po urazie. Jeżeli jest tylko ból głowy i po odpoczynku ustępuje to można tylko obserwować dziecko i w przypadku nasilania się objawów , wtedy wezwać pogotowie.

Urazy nosa

Urazy nosa to zaraz po obrażeniach głowy i szyi najczęściej występujące urazy. Objawy złamania nosa to: silne krwawienie, ból nosa, obrzęk nosa, jeżeli patrzymy na nos i widzimy że jest ,,przemieszczony” to należy dziecko posadzić z głową do dołu żeby krew nie spływała do gardła, przyłożyć zimny okład na nos, jeżeli krwotok jest duży to przykładamy zimny okład też na kark. Po zatamowani krwawienia należy zgłosić się do laryngologa na konsultację.

Oparzenia

Do oparzeń dochodzi zazwyczaj w wyniku wylania przez dziecko na siebie gorącej wody,oparzenie żelazkiem lub piekarnikiem. Należy jak najszybciej chłodzić poparzone miejsce wodą nie musi być zimna , może być letnia. Po oparzeniu lekkim należy miejsce oparzone natłuszczać kremem

Przy ciężkich oparzeniach tzn. II i III stopnia należy najszybciej zdjąć ubranie z miejsca oparzonego. Miejsce polewać wodą i można podać lek przeciw bólowy. Zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Nie wolno przebijać bąbli po oparzeniu, można zakazić ranę.

Dziecko jak ,,żywe srebro”

Wzmożona aktywność zwiększa również ryzyko wielu urazów i kontuzji. Oczywiście to nie powód żeby ją ograniczać. Jednak będąc odpowiedzialnym rodzicem warto wiedzieć jak się przygotować do tych zdarzeń. Do urazów i kontuzji może doić wszędzie. W każdym jednak przypadku najważniejszy jest czas, w jaki zostanie udzielona pomoc.

Żaden rodzic nie chce, by jego dziecko czuło ból. Robimy wszystko, by go złagodzić i poznać jego przyczynę. To jest niezwykle ważne, bo przecież właśnie w ten sposób organizm wysyła informację, że coś jest nie tak. Paradoksalnie ból jest objawem pożądanym, bo pozwala w porę zareagować i wyeliminować problem.